| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as dori sa stiu daca schinduful reactioneaza cu anticonceptionalele, am cautat pe google si nu am gasit informatii clare. Multumesc!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura persoana care iti poate da un raspuns autorizat este doar medicul ginecolog care ti-a prescris pastilele anticonceptionale fiindca el le-a prescris in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Deoarece doar el are aceste date privind sistemul tau endocrin-hormonal tot el este in masura sa-ti dea si un raspuns pe masura, adica unul adecvat. Multa sanatate.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Nu stiu cu ce ar putea sa dăuneze schinduful, dar cel mai bine ti-ai întreba medicul.

| deliiia1234 a răspuns:

Doctorul nu mi-a prescris pe baza de analize si examen mamar, pur si simplu mi le-a dat. Eu vreau sa stiu daca ar avea ceva daca iau si schinduf, dar nu de la doctor pentru ca am vazut cat se pricepe.

| Oana92 a răspuns (pentru deliiia1234):

Habar nu am ce e schinduf, dar iti recomand sincer sa schimbi medicul si sa ceri analize inainte de anticonceptionale. Crede-ma, vorbesc din experienta sad

| deliiia1234 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt ok, nu am avut efecte adverse, schinduful este o planta care contine hormoni, am cautat pe net despre ea si nu a scris niciunde sa nu fie luate cu ac