| muzikhous3 a întrebat:

As dori a stiu si eu ce este acela un DNS? cu ce se ocupa si la ne ajuta pe noi ...Am cautat pe net dar nu am gasit explicatii clare, dau funta

Răspuns Câştigător
| RaduHD a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_de_nume_de_domeniu
Este o metoda de a acesa anumite date de pe un server mai simplu.Un Exemplu ar fi un server de CS. In loc sa tii minte un ip mai bine folosesti un dns(precum cs.dns.ro). Bafta

1 răspuns:
| Bernoullie a răspuns:

Domain Name System (DNS) este un sistem distribuit de păstrare și interogare a unor date arbitrare într-o structură ierarhică. Cea mai cunoscută aplicație a DNS este gestionarea domeniilor în Internet.
Caracteristicile sistemului de nume (DNS) sunt:
folosește o structură ierarhizată;
deleagă autoritatea pentru nume;
baza de date cu numele și adresele IP este distribuită.
Fiecare implementare TCP/IP conține o rutină software (name resolver) specializată în interogarea serverului de nume (DNS) în vederea obținerii translatării nume/adresă IP sau invers.
Există 2 tipuri de rezoluție de nume:
rezoluție recursivă (name resolverul cere serverului de nume să facă translatarea);
rezoluție iterativă (name resolverul cere serverului de nume să îi furnizeze adresa IP a unui server care poate face translatarea).
Tipic, procesul de rezoluție a numelor se desfășoară astfel:
Name resolverul primește de la o aplicație client TCP/IP un nume; acesta formulează o interogare primului server de nume din lista serverelor;
Serverul de nume (DNS) determină daca este mandatat (autorizat) pentru domeniul respectiv (dacă există configurată o zonă DNS care conține numele respectiv);
Dacă este autorizat, transmite răspunsul clientului;
Dacă nu, transmite o interogare altui server de nume pentru un răspuns autorizat; obține răspunsul autorizat și transmite clientului un răspuns neautorizat; totodată stochează răspunsul local pentru a răspunde la alte cereri pentru același nume.
Resolverul de nume transmite răspunsul aplicației utilizator și îl păstrează într-un cache pentru o anumită perioadă;
Dacă name resolverul nu primește un răspuns într-un anumit timp, transmite cererea următorului server de nume din listă. Când lista este epuizată, va genera o eroare.