| stargirlx a întrebat:

Aş dori şi eu nişte exerciţii pentru şolduri, dar care sa "mearga"?

Răspuns Câştigător
| sorinello a răspuns:

Exercitiul 1

Pe o saltea te culci pe partea laterala a corpului, cu mana dinspre podea indoita. Piciorul dinspre podea este indoit de asemenea, iar celalalt il tii drept, cu varful intins. Vei face ridicari laterale cat mai inalte posibil si cat mai rapide, insa la coborare nu vei atinge podeaua. Faci serii de cate 80 de astfel de exercitii.

Exercitiul 2

Pe aceeasi saltea te asezi in genunchi, apoi te sprijini in maini. Tii coloana dreapta si privirea in fata. Ridici in serii de 50 fiecare picior in lateral, mentinandu-l indoit la 90 de grade. Desi acest exercitiu pare a fi asemanator cu cel de mai sus, totusi succesiunea muschilor implicati in exercitiu este una diferita, la acest exercitiul participand sincron si musculatura taliei, cea a coloanei vertebrale, fesierii precum si muschii trunchiului.

Exercitiul 3

Chiar daca acest exercitiu poate fi putin mai dureros, nu cedezi totusi cand simtiti mici intepaturi la nivelul inserctiilor musculare. Aseaza-te ca la exercitiul 1: intinse pe o saltea, pe partea laterala a corpului, cu mana si piciorul dinspre podea indoite. Ridica piciorul ca si la exercitiul 1, insa nu il mai cobori, ci incerci sa prinzi cu mana varful (glezna daca nu reusesti) acestuia (mentinand piciorul drept). Stai astfel minim un minut.
Succes! Au rezultate, au mai incercat mai multe tipe.

1 răspuns:
| Phutui a răspuns:

Abdomene,!
stai inatinsa pe burtica, rogi pe cineva sa te tina de picioare si cu mainile la ceafa, te ridici happy pup