| InnocentLover a întrebat:

As`i avea nevoie de sfatul unor persoane cu experienta. Daca aveti suficient timp si chef sa cititi va ro ajutati`ma sad Si va rog nu va bateti joc e povestea mea de viata.

Pe data de 18 iulie 2010 ne-am "combinat" prima data. Ne placeam reciprop si se purta foarte frumos cu mine. Apoi dupa aproximativ 2 saptamani s-a despartit de mine pentru fosta lui prietena [ deoarece ea ii oferea sex ] el fiind un golan, mare normal nu putea rezista cu o fata mai mica. A fost o lovitura pentru mine. Dupa 2 zile am vorbit si ne-am impakat eu ca proasta i-am mai acordat o a 2a sansa In ziua aia nu am stat impreuna de loc si urmatoarea zi prin intermediul unei prietene s-a despartit iar de mine, motiv: ca se baga un prieten intre noi [ o minciuna ]. Eu dupa o saptamaana am plecat in excursie in turcia timp de o luna Er trist in fiecare zii ma gandeam la el sad nu puteam trece peste Pe 29 septembrie 2009 a dorit sa ne impakam spunand ca a facut o greseala enorma prin a se desp de mine pentru ca toti ii ziceau sa se desp de mine ca is prea mica si nu fac sex cu el si sa astepte e greu Intr`un final eu pentru ca il iubeam l-am iertat. Si de atunci am ramas impreuna pana in ziua de astazi. Ne intelegeam minunat ne iubeam ne indragostisem unul de altul si amundoi ne schimbaseram unul pe altul in bine. Pana la urma dupa 9 luni am facut dragoste fiind convinsa ca el este iubirea vietii mele. Apoi au inceput certurile, nu din privinta sexuului ci doar pentru ca nu ne mai intelegeam ne contraziceam ne puneam restrictii unul la altul pe el il deranja foarte mult ca dadeam in el nu suporta asta. Ne enervam din orice ne contraziceam spuneam vorbe grele si dureroase din simplu ORGOLIU. De fiecare data spuneam ca ne impakam si dupa cateva zile iar ne certam. INCA ne certam asa deci si chiar nu mai pot simt ca sunt la capat de drum mia ajuns peste cap. Dar il iubesc, enorm de mult si simt ca nu pot trai fara el. Dar dupa cate mi-a facut si cate cuvinte a zis fiiind constient ca ma raneste simt ca nu mai pot. chiar daca am inceput si eu cearta nu consider ca este vina mea. este vina amundurora Acum nu stiu ce sa fac sunt in dilema de el nu ma pot despartii il iubesc mult prea mult si el pe mine dar asi dori si parerea voastra ce sa fac? oare va mai fii ca inainte? oare trebuie sa luam o pauza?

Multumesc pentru timpul acordat, si sper ca ii veti da un sfat. Cel mai bun sfat pus in aplicarebig grin dau fundabatting eyelashes Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Of!
Ti se strange sufletul,nu-i asa,si nu vrei sa-l pierzi,dar ai obosit...
Uite, stai linistita si gandeste-te la ce anume nu-ti place la el, ce anume spune sau ce face exact si te supara.Si,scrie-le pe o lista.
Pe urma, gandeste-te iar, ce nu-i place lui sa spui sau sa faci tu.Si,mai fa o lista.
Acum, uita-te la ambele liste si vezi ce anume s-a schimbat la voi.Adu-ti aminte de zilele bune,adu-ti aminte de clipele cele mai dragi, priveste listele si gandeste-te ce anume din ele, pe atunci n-ati fi indraznit sa faceti si sa spuneti NICIODATA!
Vezi? Atat de mult v-ati schimbat...
Stai de vorba cu el.Calma si linistita,arata-i listele si fa-l sa inteleaga ce mult v-ati schimbat.Evita cu incapatanare,in discutia asta,sa va certati.
Si,spune-i simplu ca ti-e dor de el,cel de atunci. Poate sa fie cel de atunci,mai poate? Tu,mai poti?
Certurile,din indiferent ce motiv,doar va indeparteaza unul de altul. Daca va iubiti,daca VRETI din tot sufletul sa fiti impreuna,puteti evita ciocnirile de orgolii,incapatanarile fara rost,geloziile stupide! Oamenii gresesc mult si cand o face omul iubit te doare mult mai tare.Dar,cata fericire si cata recunostinta pe capul celui vinovat cand,asteptandu-si pedeapsa,vede ca e iertat,inexplicabil!
Nu te sfatuiesc sa faceti vreo pauza,e trambulina despartirii,inveti cum e sa fii fara celalalt si poate iti place mai mult...E un cutit cu doua taisuri, vreau sa spun.
Incearca in felul meu, oricum nu ai ce pierde.Ai nevoie de liniste si timp,trebuie sa fii calma pentru asta.
Si, daca vrei, tine-ma la curent si pe mine.Ti-as fi recunoscatoare.
Mult noroc!

8 răspunsuri:
| rox13yy a răspuns:

Interesanta povestea ta,cred ca decizia ti-o poti lua doar tu singura,nimeni nu poate decide in locul tau in aceasta stuatie, cel mai bine e sate calmezi si sa stai sa te gandesti putin mai mult, ste gandesti daca merita sa fii cu el pentru ca il iub.am trecut prin aceeasi situatie, si uneori mai trec dar tot nu pot renunta la persoana ce o iubesc, chiar daca imi face rau cateodata.asa ca tuh gandeste-te bine ce vei face.bafta si sper cate-am ajutat

| nesuferit a răspuns:

Eu cred ca nu te merita. Femeia trebuie respectata, indiferent de ce frustrari ar avea el
Pace

| ghineanamaria a răspuns:

Am fost in situatia ta.Numai ca noi nu am facut sex dar iti spun eu ca nu veti mai rezista mult.Intr-un final tot la despartire ajungeti.Iti spun sigurstraight face

| Roxanne1234 a răspuns:

Ar trebuii sa vorbesty cu el calm...si daca nu se poate o pauza.Chestii din astea am avut si eu si i-am spus in fata tot ce era in neregula sa stii cateodata cei care se cearta inseamna ca tin mult unul la celalalt si de aia isi fac reprosuri ca sa nu se mai intample chestii neplacute care sa rupa relatia, celor care nu le mai pasa cat se cert inseamna ca nu se mai iubesc.big grin

| iAmFabulosxo a răspuns:

Pfff...voiam sa te intreb daca s-a schimbat!? mai e golan?happy.cred ca ar trebui sa luati o pauza si sa vedeti dupa ce se intampla. aveti o viata intreagalaughing. inseamna ca te iubesc daca mereu zice sa va impacati.probabil nu sunteti compatibili si daca nu esti sigura pe tine,ori luati o pauza ori va despartiti! mai tarziu, daca o sa te impaci cu el si vor fi certuri non-stop o sa iti,, pierzi'' viatalaughing.ai putea sa te ocpui cu altceva.nu a te certi non-stop cu un tip si viata sa treaca.parerea mea! am simtit-o si eu pe pielea mea si inca mai tin la el.dar incerc sa imi retraiesc tineretea! ps:da-mi un mesaj sa imi spui ce s-a intamplat! pup:*

| maryym a răspuns:

Pff.am trecut si eu prin asta.nu este la fel da sa stii ca partea cu sexul.laughinge ca la mine de aia ne-am desp si noilaughingo datalaughing da pana la urma nu am facut nimic.laughing
uite care este sfatul la fel cum au zis si ceilalti...incearca sa vorbesti cu el, serios, cu calm, macar de data asta sa nu va mai certati, vorbiti si poate ajungeti la o intelegere, sau daca nu luati o pauza vedeti amn2 cu merg lucrurile si poate va vine mintea la capwinking
aa si cati ani ai u?hee hee
pup:*

| anasweetly a răspuns:

Foarte interesanta poveste ta, as vrea sa te intreb tu cati ani ai? si as putea sa iti sugerez, ca ar trebui sa vorbiti si sa incercati sa nu mai fiti asa de orgoliosi.Parerea mea! Succes!

| InnocentLover explică:

Mersii frumos am aproape 17 ani :-s big grin