| Pauladaniela234 a întrebat:

Bună. Aș putea face un test de sarcina din a 2 a urina?

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Poti face testul de sarcina in orice moment al zilei, chiar si cu a zecea urina.Este irelevant.
Important si relevant este sa faci testul in ZIUA potrivita, astfel incat sa ai un rezultat concludent.Ora nu are importanta.

| Pauladaniela234 explică (pentru Floridori):

Mi a întârziat menstruația 4 zile si am avut grețuri si vărsături, dureri de sâni, de cap, am avut niște crampe dar nu foarte dureroase, trebuia sa imi vina pe 29 iulie si nu mi-a venit si am avut contact sexual pe 14 iulie, a fost neprotejat dar fara ejaculare... Si dupa a urinat si sa spălat înainte sa reiem contactul

| Floridori a răspuns (pentru Pauladaniela234):

Daca ciclul tau menstrual este perfect regulat, atunci dupa 3 zile de intarziere, este ok sa faci testul.
Rezultatul ar trebui sa fie concludent.

Daca ai un ciclu neregulat, sau partial neregulat, cu diferente de peste 2 zile, atunci ar fi mai indicat sa astepti sa treaca 21 de zile de la contactul sexual pentru a fi sigura de rezultat.

Daca ciclul tau este perfect regulat, ziua in care a fost intretinut sexul a fost una foarte fertila, chiar ziua ovulatiei.
Daca partenerul nu a controlat 100% ejacularea, exista sanse de sarcina, dar trebuie sa iei in calcul si posibilitatea ca uneori pot exista mici dereglari/ajustari hormonale care pot determina intarzieri spontane ale ciclului menstrual.

| Pauladaniela234 explică (pentru Floridori):

Am avut azi contact sexual protejat și după ceva timp mi-a apărut menstruația