| Aneljkks a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu daca pot ramane insarcinata daca am avut contact sexual protejat pe data de 20 martie iar prezervativul s-a a rupt. Ne-am dat seama dupa 1-2 minute si ne-am oprit. Nu a ejaculat in mine, dar am auzit ca exista riscuri si de la lichidul preseminal. Ultima menstruatie am avut-o pe 2-7 martie, iar urmatoarea ar trebui sa imi vina pe 31 (nu am ciclu regulat, in medie e de 30 zile). Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu ai ciclul regulat, nu poti calcula ovulatie si nici perioada fertila, de aceea te sfatuiescs a faci un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la parida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se putea forma o sarcina cu 11 zile inainte de data de incepere a viitoarei menstruatii, sau in a 19-a zi a ciclului menstrual, adica la 3 zile dupa terminarea PERIOADEI FERTILE care s-a suprapus peste zilele cuprinse intre 12- 17 Martie. poate fi apreciata ca fiind extreme de mica spre IMPOSIBILA, vand in vedere si faptul ca NU a ajuns SPERMA autentica si viabila IN VAGIN. Pentru informarea ta corecta trebuie sa cunosti, sa stii pe viitor ca acel lichid preejaculator este 100% inofensiv fiindca asa cum este produs de cele 2 glande bulbouretrale si pana in momentul deversarii lichidului in uretra penisului, NU CONTINE absolut nici 1 singur spermatozoid. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici daca nu chiar nule pentru ca totul s-a intampat la 5 zile dupa perioada fertila.

| Pool77 a răspuns:

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi doar daca a avut loc o ejaculare inainte si baiatul respectiv n-a urinat dupa, deoarece ramane sperma pe teava.

Daca nu a ejaculat inainte de act si nu s-a terminat in tine, sansele unei sarcini sunt foarte foarte mici.
Iar daca ciclul trebuie sa-ti vina pe 31, atunci teoretic deoarece ai ciclu neregulat nu se poate spune cand iti vine exact, trebuie sa fii undeva in ultimele 10 zile ale ciclului menstrual.
Iar in ultimele 10 zile ale ciclului menstrual nu se poate forma o sarcina.

Stai calma.

| anne2626 a răspuns:

Stai linistita, cat timp ejacularea nu a avut loc. Nimic nu se poate intampla.Un copil se formeaza doar dintr-un spermatozoid si un ovul, daca nu exista spermatozoizi nu se poate forma nicio sarcina.