| Lule a întrebat:

As vrea sa stiu daca sunt singura care are libidoul crescut in timpul menstruatiei. Adica in perioada fertila corpul e pregatit fizic sa faca dragoste, dar dorinta lipseste cu desavarsire, in schimb incepand cu prima zi a menstruatiei zici ca innebunesc si barbatii incep sa aiba sex-appeal puternic pentru mine in perioada aceea.
Deci as vrea sa stiu daca sunt singura care pateste chestia asta si daca ar fi si ceva psihologic la mijloc.
Multumesc happy

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu esti singura, stai linistita.

| RAY a răspuns:

Eu stiam ca cand esti la ovulatie, ce sens ar avea sa ai dorinta sexula la menstruatie? nu are sens evoluativ, sigur esti la menstruatie?

| Lule explică (pentru RAY):

Am 10 ani de cand imi vine menstruatia in fiecare luna, deci sunt sigura ca tot menstruatie e si de data aceasta. Si mereu cand am menstruatie am aceasta dorinta sexuala, iar la ovulatie si in perioada fertila in afara faptului ca sunt uda 24/24 nu am nimic.

| RAY a răspuns (pentru Lule):

Ciudat, cum adica esti uda?

| Lule explică (pentru RAY):

Adica lubrifiata

| RAY a răspuns (pentru Lule):

Ce barbati te atrag atunci?

| Lule explică (pentru RAY):

E greu de spus, adica am o imagine despre cum as vrea sa arate, dar barbatul care m-ar atrage e cel care m-ar iubi si m-ar face sa-l iubesc. Poate suna prea romantic si siropos, dar fara sentimente nu prea se poate la mine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt destul de multe femei in cazul carora nivelul libidoului creste in zilele situate inainte de a porni menstruatia si devine cel mai intens/maxim in perioada zilelor de sangerare menstruala. Aceasta stare reprezinta o particularitate fiziologica a organismului, astfel ca NU este de natura psihologica, fiindca trebuie sa stii ca libidoul femeii fluctueaza destul de mult in functie fiecare etapa a ciclului menstrual. Acceseaza si citeste :
https://www.femeia.ro/......libidoului
si vei afla ca in : "" Zilele menstruației -
Unele femei nici nu se pot gândi la sex, dar majoritatea au, prezinta o dorință puternică. În această zi, probabilitatea de a rămane însărcinată este cea mai redusă, dar îți recomandăm să te protejezi de fiecare dată când întreții relații sexuale, dacă nu vrei să rămâi însărcinată. Mai mult, sexul și exercițiile fizice reprezintă cel mai bun „medicament" pentru crampele cu care te confrunți.""
Multa sanatate!

| Lule explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspunshappy

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce sens ar avea sa simta dorinta sexuala daca nu pot ramane gravide? biologic nu are sens

| sierra1 a răspuns (pentru Lule):

Nu ofer eu scuze pentru nimeni, a fost o constatare (era pentru DeathOfDreams))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești singura, haha. Și eu pățesc la fel. Eu și marea majoritatea a tipelor.

In timp ce estrogenul crește conectivitatea sinaptică, producția de testosteron crește apetitul sexual al unei femei în timpul perioadei menstruale, timp în care nivelul de progesteron este cel mai redus. Aceasta combinație, creșterea nivelului de estrogen si de testosteron, cauzează o creștere a libidoului. Congestia pelvină, sau greutatea simțită în timpul menstruației poate declanșa excitația.

Creșterea nivelului de testosteron, unul dintre hormonii care reglează apetitul sexual, este asociat cu un libido crescut în cazul femeilor și o mai mare excitare sexuală.

Totuși, un bonus
Sexul la menstruație are diverse beneficii, indiferent de cât de tabu e pentru unele persoana asta.
Actul în sine relaxează mușchii vaginali și reduce crampele musculare. Și sângele joacă și rolul lubrifiantului.

| Lule explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru raspuns happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nivelurile de estrogen, progesteron si testosteron – cei trei hormoni majori care controleaza ciclul menstrual – sunt relativ scazute in timpul primei zile de sangerare. De obicei, dupa primele zile, va exista un val de estrogen, care va stimula eliberarea de endorfine, substante chimice care elimina ceata mentala prezenta in timpul sindromului premenstrual.

"Nivelurile de estrogen se afla intr-o foarte stransa legatura cu bunastarea emotionala a femeilor, deoarece estrogenul afecteaza parti ale creierului care controleaza emotiile.", explica Dr. Ben Michaelis, psiholog clinic in New Yorck City. Dr. Michaelis este de parere ca primele zile ale menstruatiei marcheaza obisnuita "perioada a fericirii", deoarece multe dintre femei au raportat ca se simt mult mai energice, fericite si chiar pline de inspiratie in aceasta perioada. De aceea, cresterea nivelului de estrogen contribuie la suprimarea hormonilor de stres, adrenalina si cortizol.

https://e-dimineata.ro/acesta-este-creierul-tau-in-perioada-menstruatiei/

| Jay1 a răspuns:

NU esti singura există femei care in timpul acela au apetitul ridicat! Libidoul poate fi chiar crescut datorita fluctuatiilor homonale sau chiar poate atinge cote maxime pentru acelea care folosesc contraceptia hormonala. Dusul înainte și după este obligatoriu, pentru evitarea dezvoltării de infecții la ambii parteneri. Contactul intim în cadă poate fi cea mai comodă cale de a face dragoste în aceasta perioada delicată a lunii.
Chiar daca mersul la ginecolog nu este foarte placut, o vizită la cabinet ar fi bine să îţi faci.

| Lule explică (pentru Jay1):

Multumesc pentru raspuns happy si da, nu e deloc placut sad

| Heavenonearth a răspuns:

Nu esti singura...așa cã bine ai venit in club! laughing

| Hellboy96 a răspuns:

Nu cred ca esti singura!
Mai ok ar fi bine sa te duci la un ginecolog sa te consulte!
Sănătate!

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Hellboy96):

Când nu ai nicio idee, mai bine nu vorbi.

Doar alarmezi persoanele care n-au niciun motiv să se panicheze.

| sierra1 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

îmi pare că e fecior

| DeathOfDreams a răspuns (pentru sierra1):

Asta nu-i o scuză.

| sierra1 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Nu ofer eu scuze pentru nimeni, a fost o constatare...

| DeathOfDreams a răspuns (pentru sierra1):

Atunci nu oferi nici "constatări" greșite.

| sierra1 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Ce constatări gresite vezi, monșer?