| InstructorDeIubire a întrebat:

As vrea sa stiu parerile voastre despre pornografie si masturbare. Incerc sa scap de dependența de pornografie si masturbare de ceva timp si am auzit ca este mai eficienta daca ai un,, suport group". Cine se confrunta cu aceasta problema sau cine vrea sa discutam sa scrie in comentarii happy

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Doar 3% din barbatii din toata lumea nu au fost labari. Sansa ca ambii tai parinti sa fi fost onanisti e destul de mare. Sansa ca macar unul dintre ei sa fi fost onanist frizeaza unitatea.

Si nu, atacul la persoana nu tine loc de explicatii stiintifice. Pur si simplu este o idee complet bizara ca in tratatele de psihologie ar scrie ca renuntarea la masturbare te imbunatateste personal. O idee care tine de delir, probabil mistic.

Alfred Kinsey: „Singurele feluri de disfuncții sexuale sunt abstinența, celibatul și amânarea căsătoriei."

Pe scurt, ideea ca daca renunti la masturbare castigi ceva anume care te imbunatateste personal este simptom de psihoza sau schizofrenie. Gururile alea care debiteaza ca trebuie sa renunti la masturbare sunt schizofreni. De fapt, "guru schizofren" e un pleonasm.

44 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Incerc sa scap de dependența de pornografie si masturbare ...ca este mai eficienta daca ai un,, suport group"

și mai eficient este să ai un amic/amică foarteeee apropiat/ă, dacă mă ințelegi

| Sofer a răspuns:

Masturbare ceva normal. te simti bine. Iar un film x e perfect.

| InstructorDeIubire explică (pentru Sofer):

Masturbarea nu e ceva normal. E ca si cum ai face sex cu mana ta. Asta ti se pare normal?

| Sofer a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Daca nu ai o femeie la dispozitie alta solutie nu e laughing

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Parerea mea este ca ai probleme psihice.

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Vad aici doar studii din 2012 pe cand inca se murea de gripă. Nu este vorba de o boală este vorba de auto control si imbunătățire personală.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Si daca o sumedenie de oameni fumeaza este normal? Mai sunten incă in 1900 cand se credea ca fumatul este benefic?

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

"Normal" nu e sinonim cu "benefic". Dar trecand peste asta: iti dai seama ca daca in 2018 s-ar fi descoperit ca masturbarea e daunatoare, toate ziarele ar fi scris despre asta cu litere de-o schioapa. Ceea ce nu s-a intamplat.

Trebuie sa stii ca al medicilor si al psihologilor consens este ca masturbarea este un comportament absolut normal si sanatos. Multe animale se masturbeaza, asa ca e un comportament natural.

Chiar simpla logica demonstreaza ca masturbarea nu e daunatoare: la cati barbati si femei recunosc in statistici ca s-au masturbat, daca masturbarea ar fi daunatoare ar fi mai multi internati permanent in spitale decat persoane care sa traiasca in afara spitalelor.

Unde ar fi mentionata masturbarea daca ar fi o boala? In DSM. Eu am cautat dupa radacina masturb in tot DSM-IV-TR si masturbarea in sine nu e incadrata nicaieri la boli. Poate fi incadrata la boli daca o faci in public sau cand produce probleme de sanatate, cum ar fi encopresis (in caz de masturbare anala). De asemenea e mentionata la context cultural in legatura cu superstitia chinezeasca afirmand ca pierderea de sperma ar produce sindromul shenkui. Asa ca, iata demonstrat aici: consensul medical este ca masturbarea nu constituie o boala si nici nu este daunatoare pentru sanatate (atunci cand este practicata cum trebuie).

In ICD10, editia a doua, masturbarea e pomenita la exhibitionism, voyeurism si masturbare excesiva (fara a defini ce inseamna excesiva). Daca a te masturba de trei ori pe zi e excesiv sau nu, ICD10 nu are nicio parere. Pornografia nici macar nu e pomenita.

In DSM-IV-TR pornografia este mentionata de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsiva (a fi obsedat de o imagine pornografica anume), este mentionata pornografia parafila la parafilii si pornografia pedofila la pedofilie. Nicaieri in DSM-IV-TR pornografia in sine nu constituie o problema de sanatate mentala. Asa ca nu va mai bazati pe studii de doua parale scrise de famelici cercetatori cu trei paie-n barba, care sunt de fapt niste complexati si refulati care se ascund sub sutana bisericii.

Ideea e ca cercetarile de tip "pornografia, maladia secolului XXI" sunt ultra-marginale si n-au nicio trecere in literatura de specialitate. Cei ca Virgiliu Gheorghe Vlaescu sunt obsedati sexual, dar pe invers (adica obsedati de puritate sexuala). Va dati seama ca daca pornografia te facea sa zicem voyeurist la ora actuala erau mai multi voyeuristi decat ne-voyeuristi.

Confirmat de DSM-5, care e Biblia psihiatriei si a fost publicata in 2013.

p. 358 masturbarea anala pomenita la encopresis, p. 401 masturbarea pomenita la sexsomnia, p. 431 masturbarea considerata normala, in contextul in care se discuta tulburarea de orgasm feminina, p. 441 masturbarea considerata normala, in contextul in care se discuta despre tulburarea de hipoactivitate sexuala masculina, p. 700 masturbarea pomenita la tulburarea pedofila, p. 701, 704 masturbarea pomenita la tulburarea fetisista, p. 703 masturbarea pomenita la tulburarea transvestica.

p. 694 pornografia pomeninta la tulburarea de masochism sexual, p. 696 pornografia pomenita la tulburarea de sadism sexual, p. 698, 699 pornografia pomenita la tulburarea pedofila, p. 797 pornografia descalificata drept candidat sau parte la o posibila tulburare de utilizare a internetului, in contextul tulburarii de a juca jocuri pe internet, care nu este o tulburare recunoscuta, ci una propusa pentru studiu

Din DSM-5 nu rezulta ca masturbarea si/sau folosirea pornografiei ar fi in sine comportamente care sa afecteze sanatatea si doar fac figuratie in cadrul unor parafilii, plus ca se poate produce encopresis in caz de masturbare anala.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Imbunatatire personala? Prin abstinenta sexuala? Esti beat sau spalat pe creier?

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Daca voiam un copy paste de la un articol cautam pe net.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Prin renunțarea la pornografie si masturbare. Dar tu cum esti un țăran de pe câmp nu ai nici o treaba cu imbunatațirea personală.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Lol. Explica tu cum renuntarea la masturbare te face mai bun, ca in tratatele de psihologie asa ceva nu exista. Probabil mai stresat, mai nervos, mai iritat, mai plin de ura. De fapt e chiar indicat sa renunti la masturbare daca vrei sa devii fanatic religios sau terorist sinucigas. De asemenea, este o idee des intalnita in delir mistic, de ex. la V. Gh. Vlaescu.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Mda.....Român lăbăr.....nu ai ce cere.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Părintii mei nu sunt onaniști si nu ma intereseaza de restul de 97%. Eu vreau sa fiu parte din cei 3%. Jordan Peterson (cel mai mare phsihiatru din toată lumea) a adresat aceasta problema ca fiind un,, cancer,,,, plăcere de moment făra,, responsabilițăți care aduce rușine si anxietate"(citez din memorie). Nu este o idee religioasa sau mistica sau cum vrei tu sa ii spui este o realitate care multi oameni refuza sa o accepte. Foarte multi oameni celebri țin așazisul,, No Fap" de ex:Bill Gates, Muhammad Ali, Nikola Tesla, 50 Cent ( stiu ca pare greu de grezut) si mulții alții. Nu mă crede pe cuvant! Caută si vei vedea. Daca 97% din barbati fac,, laba" nu inseamnă ca este benefic.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Un tanar care nu-si satisface instinctul sexual e un refulat si complexat, plin de tensiune. Parerea mea e ca te chinui degeaba. "TL; DR VERSION YBOP, TGPE, si nofap au fost fondate in baza viziunilor a doi oameni care sunt considerati paria in comunitatile de cercetari referitoare la sex si relatii si in cea clinica." http://www.drjasonwinters.com/......anuary-10/

Pe scurt, cei doi sunt un profesor de liceu si o fosta avocata, niciunul dintre ei nu are vreun doctorat, deci nu sunt cercetatori stiintifici (desi asa ar vrea sa para). Ei sunt activisti anti-pornografie, nu-i pasioneaza adevarul obiectiv.

Nu stiam ca Bill Gates are Alzheimer. Cat despre Ali si Tesla, fenomenul internetic NoFap nu exista pe vremea lor. Si nu stiu daca stii: Tesla a fost modelul savantului nebun din filmele americane.

http://www.goal.com/......x-scandals

http://sport.news.am/eng/news/13322/

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/3555734.stm

http://www.nationalgeographic.com/......-athletes/

http://www.nature.com/news/2006/060605/full/news060605-16.html

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Tensiunea apare in urma adicției. Tensiunea face un fumator sa fumeze sau un dependent de droguri sa se drogheze. Prin renunțarea la acest comportament tensiunea dispare. Si ai dreptate ca fenomenul,, No Fap" a fost inventat de niste oameni care nu au aproape nici o treaba cu psihologia dar si roata a fost inventată accidental. Pe vremea lui Tesla nu era,, No Fap" dar era abstinența sexuală. Eu vreau de azi sa mă provoc să renunț la pornografie si masturbare timp de 30 de zile. Iti sugerez sa faci accelasi lucru pentru ca nu ai nimic de pierdut.
O sa revin sa discutam.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Lol. Nu am nicio dorință să urmez NoFap, îl consider un fenomen pentru tâmpiți și handicapați. E ca și cum m-ai întreba dacă vreau să devin retardat. Dacă nu trag niciun folos, de ce să mă stresez pentru asta? Nu are niciun rost, pentru că nu oferă niciun beneficiu.

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Ramai si mori un lăbar trist atunci...

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Încă o dată: tu ești anormal prin a vrea să nu fii lăbar deloc, nici măcar atunci când nu poți avea contacte sexuale. A fi lăbar e ceva normal și sănătos, iar din moment ce negi asta ți-ai prăjit creierii.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Bine atunci, revin peste 30 de zile.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Daca te masturbezi sau nu, nu ai de dat socoteala decat propriei tale ratiuni (daca o ai). E o imbecilitate sa astepti rasplati lumesti sau ceresti pentru ca te abtii de la masturbare. Aia cu NoFap-ul lor sunt ca pacientele de anorexie care se plang ca ce oribil este sa mananci.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ideea ca masturbarea imbolnaveste este delir.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

De ce?

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Delir, folie a plusieurs, stiri din secolele XVIII-XIX (inapoiere stiintifica).

De ce? Pentru ca masturbarea nu produce boli, asa ca sustinerea ca ar produce boli este neconforma cu realitatea.

Sustinerea "am chelit/am facut psihoza de la masturbare" este simptom de boala mentala.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Nu am zis ca ar produce boli.Si nu e corect sa folosesti termenul de,, delir" pentru a contracara opinia unei persoane. Esti un om ingust la mine care nu cred ca poate vedea problema doar din punctul lui de vedere. Te rog sa nu mai raspunzi si sa meditezi la situația ta.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ba da, in secolul XXI persoanele care afirma ca masturbarea produce boli fie sunt redusi mintal, fie delireaza.

E clar ca nu esti cercetator medical, deci nici dracu' nu tine cont de parerea ta in materie de stiinta (deoarece nu esti om de stiinta, n-ai nicio calificare si n-ai publicat cu peer-review). D-asta nu tin cont de opinia ta: pentru ca in comunitatea stiintifica opinia ta nu conteaza. Tu nu esti participant la dezbaterea stiintifica.

Tu ai o opinie. Si ce-i cu asta? Opinia ta nu conteaza in stiinta. Nu poti pretinde sa te credem ca stii stiinta, cand afirmi lucruri atat de contrare consensului stiintific. De ex. daca te declari creationist e clar ca esti afon la biologie.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

De ce sunt redus? Pentru că nu agreez cu cineva care nu este in stare sa inteleagă opinia unei persoane din alt pct. de vedere? Dacă esti tu asa mare cercetător căută pe google efectele masturări excesive si vei vedea ca este trecuta ca un comportament compulsiv si distrugător si daca nu te-ai convins intra pe site ul celor de la neuroprogress si ascultă povestea acelui individ.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Dacă cauți nod in papură vei găsi. Are si materiale gratuite si de de calitate si ofera un timp de 1 an de moneyback. In plus articolul tau e expirat de 2 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

A-ti explica felul in care e consensul stiintific si consensul medical nu e a cauta nod in papura. Ala pur si simplu e un escroc medical.

Si ce era o tampenie acum doi ani a ramas tampenie si azi.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Tu tot zici ca e tâmpenie si ca delirez dar si nu ai argumente deci esti un redus. Daca ști engleză caută pe Youtube sau pe google,, the efects of pornography" si vei vedea la ce mă refer. Daca nu vrei sa vezi adevărul care stă in fața ta iti sugerez sa nu mai scrii toate aburelile ca sunt prost, delirez sunt redus si etc pentru ca arati doar ca nu sti purta o debatere.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ca tot ai dat altundeva chestia cu Wikipedia, citeste http://ro.wikipedia.org/wiki/WP:MARGINALE

Asta e, neuroprogres.ro intra la opinii marginale. Medicii si oamenii de stiinta le considera aberatii.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Orice argument iti pun in față il respingi si articolele de pe wiki sunt scrise expres de cercetători.Nu mai are rost sa ma cert cu tine caci vad ca ori ești redus ori ai ceva probleme cognitive grave.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ha, ha, ha. Scrise de cercetatori... printre care ilustrul Tgeorgescu, adica moi. Serios, uita-te la istoricul articolului pe care l-ai indicat.

| InstructorDeIubire explică (pentru doctorandus):

Irelevant.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Amice, tu ai zis in 2019 ca studiile din 2012 erau studii prea vechi. Uite ca ti-am dat consensul medical din 2019.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Dap, parerea mea (strict a mea) e ca adictie de porno=efectul nocebo.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Umblă vorba-n târg că DSM 5 TR, care va fi lansat în martie 2022, nu va include adicție sexuală, adicție de porno, tulburare de comportament sexual compulsiv (CSBD), etc.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Spre stiinta ta, DSM-5-TR, care este Biblia psihiatriei si a fost publicata in martie 2022 nu recunoaste nici adictie de masturbare, nici adictie de porno. Asta inseamna ca in multe tari ale lumii aceste diagnostice nu se pot pune.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Doar 3% din barbatii din toata lumea nu au fost labari. Sansa ca ambii tai parinti sa fi fost onanisti e destul de mare. Sansa ca macar unul dintre ei sa fi fost onanist frizeaza unitatea.

Si nu, atacul la persoana nu tine loc de explicatii stiintifice. Pur si simplu este o idee complet bizara ca in tratatele de psihologie ar scrie ca renuntarea la masturbare te imbunatateste personal. O idee care tine de delir, probabil mistic.

Alfred Kinsey: „Singurele feluri de disfuncții sexuale sunt abstinența, celibatul și amânarea căsătoriei."

Pe scurt, ideea ca daca renunti la masturbare castigi ceva anume care te imbunatateste personal este simptom de psihoza sau schizofrenie. Gururile alea care debiteaza ca trebuie sa renunti la masturbare sunt schizofreni. De fapt, "guru schizofren" e un pleonasm.

| GouDidodino a răspuns:

Lipește piuneze in palma, sau da-ti cu ardei iute, iar ca sa scapi de pornografie, cand te uiti la filme, încearcă să ti-o imaginezi pe mama ta in acele ipostaze, poate merge. Succes

| InstructorDeIubire explică (pentru GouDidodino):

Cele mai tâmpite raspunsuri de pe tot site-ul tu le dai.

| GouDidodino a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Multumesc, apreciez