| piticapitika a întrebat:

as vrea sa urmez o facultate in strainatate, mai exact in Madrid - Spania. am tot cautat informatii pe net insa nu prea gasesc la obiect.as fi interesata de niste preturi, cam cati bani mi-ar trebui strict pentru facultate pe luna si daca profilurile sunt la fel in Madrid cum sunt si in Romania. Medicina, Turism, etc. mentionez doua dintre facultatile la care ma bate gandul sa aplic : Universidad Autonoma de Madrid si Universidad Complutense de Madrid. trebuie sa stiu limba spaniola la perfectie? mentionez ca as vrea sa ma pun singura pe picioare si sa intru fara examenul DELE, care atesta cunoasterea limbii.scuzati categoria, dar este una din cele mai "vizitate". multumesc.

4 răspunsuri:
| piticapitika explică:

@ pamfletarul am luat meditatii de limba spaniola, si pana termin liceul am timp sa mai iau in continuare.

| piticapitika explică:

@ pamfletarul nu as vrea sa fiu sustinuta de parinti, pentru ca am o oarecare problema in familie, neintelegandu-ma cu tatal meu, care e "baza" banilor in casa. happy de-aia am si zis ca vreau sa plec sa fac o facultate singura, pentru ca tot timpul mi se reproseaza ca invat pe banii lui.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nivelul cunostintelor de lb. sp. va trebui sa-ti ofere nu doar posibilitatea de a intelege cursurile dar sa poti lua si notite; nu te-ai gandit la asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, e f. bine ca te preocupa invatarea limbii sp.; din cele ce mai spui tu, am inteles (gresesc oare?) ca vrei sa faci studiile pe cont propriu (probabil, sustinuta financiar de parinti) inscriindu-te acolo inca din anul intai; daca-i asa, cauta sa iei contact (online, prin e-mail) -din vreme!- cu Universitatea ca sa afli care sunt formalitatile (acte, documente, taxe, etc.) si la ce termen trebuie indeplinite (corespondenta se poarta in lb. spaniola). Tot de la ei, poti primi informatii in legatura cu posibilitatile de cazare intr-un campus universitar unde sa-ti faci o rezervare la un pret rezonabil.