| Rose_7509 a întrebat:

As vrea sa devin profesoara de Spaniola in Spania. Ce profil credeti ca este necesar sa` urmez? Dar facultate? Multumesc.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| AlAndalus a răspuns:

Ca sa devii profesoara de spaniola trebuie sa urmezi Facultatea de Limbi si Literaturi Straine (din Romania, Spania sau alta tara).Dar pentru inceput ar fi cazul sa inveti temeinic tot ceea ce tine de:
gramatica,vocabular, obiceiuri si civilizatie, expresii si de asemenea echivalentele cuvintelor in spaniola castillana din Spania cu ale celei din America(se iau ca si referinta-Mexic si Argentina).Sa-ti explic ultima observatie:spre exemplu in Spania piscina se spune "piscina", dar, in Mexic oamenii o numesc "alberca" iar in Argentina "pileta".
Este mai complexa limba spaniola decat cred unii deoarece este vorbita pe 2 continente (3 daca luam in considerare si Insulele Filipine) deoarece spaniola castilliana s-a impletit cu limbile vorbite de vechile civilizatii amerindiene (spre exemplu quechua sau aymara vorbite si azi in Perú).
Ar fi multe de spus aici, dar vad ca deviez de la subiect; oricum, sper sa-ti fi fost de folos!

2 răspunsuri:
| MissLaura a răspuns:

Filologie,Limbi Straine.Cam asta pate pe profil intensiv spaniola sau latina! Bafta la intarea la facultate(daca mergi)!

| MissLaura a răspuns:

Filologie,Limbi Straine.Cam asta pate pe profil intensiv spaniola sau latina! Bafta la intarea la facultate(daca mergi)! s