| anonim_4396 a întrebat:

As vrea un sfat din partea voastra.
Am un prieten de mai bine de 6 luni de zile.Ne iubim enorm. mi-a aratat ca tine la mine de nenumarate ori.La inceputul relatie fuma apoi usor usor sa lasat definitiv, iar acum a ajuns sa nu fumeze deloc.Pe mine nu m`am deranjat niciodata acest lucru si chiar daca ma deranja nu `mi permiteam sa-i interzic acest lucru.
Acu o saptamana si ceva a facut niste poze cu prieteni/colegi de clasa si intr-o poza avea o tigara in mana l`am intrebat frumos daca fumeaza din nou si a zis ca nu.Am trecut peste...ieri dimineata m`a asteptat in fata liceului inainte de ore cand l`am sarutat am simtit ca fumase. l`am intrebat si din nou mi-a zis ca nu ci a stat langa persoane fumatoare.Am incercat sa-i spun sa recunoasca si sa aiba incredere in mine si din nou raspunsul lui a fost ca "Nu!". am incercat sa las asa cum este cu toate ca stiam sigur ca a fumat pentru ca l`am simtit. Dupa ore iesim din nou prin parc.la un moment dat observ un pachet de tigari ascuns in soseata straight face l`am intrebat ce`i cu acel pachet si mi-a raspuns ca ii a unui coleg care se fereste de prietena lui dandu`i prietenului meu pana a 2a zi. L`am intrebat de ce nu l-a pus in geaca si mi-a spus ca nu vroia sa aflu ca dupa aceea voi crede ca fumeaza. Apoi a vrut sa`mi demonstreze ca nu`i pachetu lui si le-a rupt pe toate.
Am fost foarte suparata dupa acest incident si plang cand ma gandesc ca a vrut sa ascunda de mine.Nu ma deranja daca fuma el. dar vroiam sa stiu.Simt ca nu are incredere in mine sad ma suna in continuu sa-l iert pentru ce mi-a facut spunandu`mi ca a vrut sa faca un bine acelui coleg. i-am cerut sa ma lese o zi sa ma calmez si sa ma gandesc la noi.si a fost de acord.Acum nu stiu cum sa ma port cu el sad nu stiu ce sa cred ca a fost in capul lui sau ce are de gand cu noi sadVa rog sa ma ajutati cu un sfat sau o parere!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ţi-ai pus vreo secundă problema că poate chiar îţi spunea adevărul?!
Şi, dacă nu îţi spunea adevărul, faptul că s-a lăsat de fumat pentru tine reprezintă, în opinia mea, o lipsă de integritate din partea lui. Nu m-aş lăsa de fumat niciodată, cu atât mai puţin pentru o femeie.
Poate tu i-ai insinuat prea mult că ar trebuit să renunţe la fumat (sunt convins că aşa ai făcut) şi el acum se teme de reacţia ta şi nici nu vrea să te piardă.
Vezi-ţi de treabă, o să-ţi zică el, la un moment dat.

Spor!

| Frogie a răspuns:

Ca ti-a ascuns asa ceva, nu pot spune ca e un lucru chiar grav. Inseamna ca ii pasa de tine si nu vrea sa te faca sa suferi! Probabil el crede ca daca tu ai afla ca fumeaza, te vei distanta de el, dar nu`si da seama ca pe tine miciuna te deranjeaza mai mult! Oricum, incearca sa-i explici ce te dernajeaza de fapt, sigur va intelege si iti va spune tot adevarul. Comunicarea este cheia! Bafta! kiss

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Sincer nu stiu de ce ar putea face asa... Dar sfatul meu ar fi sa-l lasi si sa observi tu mai multe chestii de genul- daca mai observi asa ceva e clar ca fumeaza, dar nu-l lua la intrebari odata si odata iti va marturisi singur!
Bafta!

| Alex >D a răspuns:

Mi se pare mie sau esti un pic paranoica? :O Si daca te-a mintit sau daca spunea adevarul, nu merita o asemenea cearta. Daca te mintea din alt motiv da, dar asa, pana la urma el tot de tine se fereste, iar suparata esti tot tu, ca vai se ascunde. Si... o relatie chiar poate avea, chiar si. un mic mic procent, o problema din faptul asta? Mai gandeste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa stiti ca nu s`a lasat de fumat pentru ca asa am vrut eu, a fost decizia lui.In primele luni de relatie a fumat si nu am fost suparata absolut deloc si nici nu ma deranja pentru ca stiam ca e greu sa te lasi de fumat.

Si in plus de asta stiu ca nu`i ceva grav, dar credeti`ma ca ne spuneam absolut tot (cred eu) fara am avea retineri unul fata de celalalt.Si ma suparat faptul ca a ascuns de mine un lucru minor, nu stiu ce motiv ar avea sa faca acest lucru.

| cristicora a răspuns:

Fa-i cadou cartea "In sfarsit nefumator" de Allen Carr. O sa se regaseasca acolo si o sa renunte la fumat. Eu ani de zile am ascuns de sotie ca fumez si am avut zeci de certuri pe tema asta...am citit-o si am devenit din nou nefumator.