| TheBabyConsentida a întrebat:

Aseara stateam si ascultam o melodie care spunea ca o fata de 15 ani si inceput viata sexuala cu un baiat cu SIDA si ea nu stiia si a luat boala aia. si intrebarea mea este:

Daca baiatul are sida si foloseste prezervativ, fata poate lua sida? sau poate lua boala si cu prezerezervativ?

Răspuns Câştigător
| Cosmyn_Nitu_1999 a răspuns:

Cu prezervativ corect folosit nu se ia boala

31 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din paate exista un risc foarte foarte mic de a lua HIV chiar folosind prezervativul. de aceea orice cuplu normal isi face niste analize inainte ed a avea contact sexual. O fata acre isi incepe viata sexuala la 15 ani este, cel mai probabil, o viitoare profesionista in domeniul prostitutiei, deci asta ar fi explicatia pentru care nu si-a facut analizele cu barbatul cu care urma sa se culce.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu chiar nu pot sa inteleg de ce trebuie sa caracterizezi oamenii in functie de viata lor sexuala! Daca si-a inceput viata sexuala la 15 ani nu inseamna ca o sa ajunga prostituata. Poate a fost o greseala, un viol, sau poate sa ramana cu acel barbat toata viata. Si poate sa schimbe n barbati ca asta nu o face prostituata, prostituata face sex pentru bani.

Nu poti caracteriza pe cineva in functie de preferintele sexuale sau dupa numarul de parteneri. O femeie care s-a culcat cu 10 barbati poate fi mai om decat o femeie care a fost cu un singur barbat. Nu are legatura una cu alta!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Pentru mine, un om adevarat face dragoste numai cu persoane pe care le iubeste. si nu poti iubi 10 barbati. sigur ca nu e mai putin om si ti-am explicat ca nu m-ar deranja sa-mi fi colega de serviciu. dar este un om cu moralitate dubioasa si fara prea multa valoare ca om si nu mi-ar putea fi prietena. fiindca degeaba spui tu ca nu conteaza, ca e suficient as fi biped ca sa fii OM (nu am folosit majusculele intamplator), nu e adevarat. conteaza sa fii bun, sa fii moral, sa ai demnitate, sa traiesti frumos, sa fii inteligent, sa fii sincer, sa fii iubitor, sa respecti morala si omenia. Tu spui ca indiferent ce defecte ar avea un om, el este absolut egal cu cel care are calitati in locul defectelor. Eu nu cred asta, cred ca oamenii sunt ceae ce sunt, unuii mai buni, altii mai putin buni, unii mai demni, altii mai umili, unii mai morali, alti mai promiscui si este treaba noastra sa-i admiram pe cei dintai si sa ne ferim de cei din urma.
Asa cum te-am mai rugat, paraseste obsesia de a ma pune la punct in orice clipa, ma oboseste, ma deranjeaza si imi doresc sa te opresti. Suntem intr-un loc public, dar asta nu inseamna ca iti poti aroga dreptul de a face absolut tot ce vrei. Ai spus ca ma studiezi, fiindca psihologii asta fac. Eu am discutat cu un psiholog care mi-a zis ca deontologia profesionala ar trebui sa te impiedice sa faci asta. Mi-a sugerat sa-ti spun ca nu vreau asta si mi-a spus ca este 100% sigur ca imi vei respecta dorinta, fiindca asta este normalul. N-o faci. Incep sa ma intreb de ce. Stiu ca te vei ofusca toata si imi vei spune ca sunt nebuna. Dar am verificat la un moment dat: o singura data am dat eu replica la un raspuns de-al tau, in timp ce tu ai dat replicvi de cel putin 35 de ori la raspunsuri de-ale mele. In mod repetat mi-ai cautat in pagina si ai raspuns la zeci de intrebari doar ca sa ma contrazici si sa ma pui la punct, chiar dupa ce te-am rugat sa n-o mai faci.
Te mai rog o data, ca de la om la om, fiindca inteleg ca deontologia ta profesionala este diferita de definitia pe care o am eu si alti oamenii din preajma mea (care sunt, din pacate, asemanatori mie): te rog frumos, nu ma mai studia si nu ma mai pune la punct cu orice ocazie. Ai un raspuns la intrebarea de mai sus? Ofera-l dupa ce l-ai verificat intr-o carte (acolo ai fi putut afla ca s-a demonstrat ca virusurile foarte mici, cum este HOV si HPV pot trece prin porii naturali ai prezervativului). Asa cum spuneam: ofera raspunsul pe care il consideri corect, dar nu posta ceva care nu raspunde la intrebare numai ca sa iti demonstrezi superioritatea fata de conceptia mea. daca vrei, iti spun: esti minunata, foarte umana, mult superioara umilei mele persoane, esti un exemplu de iubire si toleranta umana, ar trebui ca exemplul tau sa fie luat de toti utilizatorii TPU, iar eu ma inclin in fata superioritatii tale. Dar gata, nu-mi mai incalca libertatea si nu maia mi studia cu atata tenacitate. Investeste-ti energia in oameni superiori, asemeni tie.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

laughingesti paranoica. Nu te urmaresc, dar ai foarte multe raspunsuri si le observ intamplator. Si nu ai inteles nimic din chestia cu studiatul. Nu am spus ca te studiez, nu esti nici macar in fata mea, cum as putea sa te studiez? Ideea e ca incerc sa iti inteleg gandirea. Si asta fac cu toti oamenii. Si tu faci la fel si marea majoritate a oamenilor fac asta! Dar repet, tu ai inteles doar ce ai vrut!

Mai mult de atat, eu nu simt nevoia sa iti fiu superioara nici tie si nici unui alt utilizator de aici. Incerc sa ajut, de asta am cont aici. Si mai ales incerc sa nu jignesc! Plus ca ti-am zis in repetate randuri ca te admir ca medic.Nici macar nu se pune problema sa iti fiu superioasa, tu esti medic, ai o cariera formata, ai o alta varsta si categoric mai multa experienta de viata. Eu sunt abia la inceput de drum, dar asta nu ma face sa tac daca eu consider ca am ceva de spus! Iar daca tot ai stat sa numeri raspunsurile mele ai fi putut sa observi ca la un moment dat am fost de acord cu tine si daca nu ma inseala memoria ti-am si multumit. Asta tot pentru ca ma consider superioara, nu?

Si ca sa vezi cine e mai obsedata de cine...eu cand ies de pe TPU uit de orice am scris /citit acolo, tu in schimb ai fost sa intrebi un psiholog despre ceva ce ti-am scris eu!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Paranoica este un diagnostic? Ti-l sustii realmente, ca profesionista?
Si da, de cate ori mi-ai multumit sau mi-ai sustinut parerea ai facut-o exact cu nuanta de superioritate pe care nu o recunosti acum. genul: ma cobor de la nivelul meu superior spre a-ti multumi tie ca sa-mi demonstrez marinimia. Sau am marinimia sa recunoasc ca pana si oamenii inferiori pot avea uneori dreptate, treaca de la mine.
Da, eu am fost la un psiholog sa intreb daca este real, fiindca eu respect maseria de psiholog si tu ai defaimat-o foarte tare. Din cauza asta am simtit nevoia sa-mi confirm sau sa-mi infirm respectul pentru meserie. Respectul meu s-a confirmat si defaimarea ta a trecut. Eu nu uit ce fac pe TPU, fiindca ma implic, pentru mine e o particica din viata mea de zi cu zi, nu sunt un alt om, cu alta memorie si alte idei cand inchid siteul. Sunt tot eu, ma gandesc la lucrurile spuse/citite aici, le iau in serios, le consider parte din realitate. Nu duc o viata virtuala, TPU, oamenii de aici, afirmatiile lor sunt viata reala pentru mine. Si daca ma duceam in cabinetul unui psiholog si imi spunea: te provoc din curiozitate, mie imi place sa studiez oamenii si acum te studiez pe tine fiindca ma faci curioasa (asa cum ai facut-o tu), as fi intrebat un alt psiholog daca este normal si deontologic. Nu stiu daca asta ar fi obsesie sau o raportare normala la o scara de valori. Nu sunt obsedata de tine, ma obosesti, ma plictisesti si ma irita ca nu ma pot abtine sa iti raspund. e o slabiciune de-a mea.
Si acum va rog, domnisoara psiholog: va sustineti diagnosticul de paranoia cu diploma pe masa? *PARANÓIA s. f. Nume generic pentru un grup de boli psihice cronice care se manifestă prin lipsă de logică în gândire, prin idei fixe, prin susceptibilitate, prin orgoliu exagerat, prin mania persecuției, prin halucinații etc.; boală care face parte din acest grup. [Pr.: -no-ia] – Din fr. paranoia.) Adica sustineti ca este parerea dumneavoastra profesionala, diagnosticul dumneavoastra ferm, pe care il veti sustine si in fata unei comisii de expertiza si in urma caruia m-ati trata psihiatric si m-ati declara psihotica? Vreau sa stiu asta. Daca da, vom trece la expertiza. Fiindca daca ai dreptate, trebuie sa ma tratez si sa ma internez intr-un spital potrivit. daca nu ai dreptate, tu trebuie sa te opresti in a arunca diagnostice psihiatrice fara acoperire.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar chiar ai probleme!

Daca tot le sti pe toate ar trebui sa stii si ca nu se poate pune un diagnostic dupa un astfel de dialog. Si nici nu simt nevoia sa iti pun un diagnostic. Oricum, iti repet, nu ai inteles nimic din tot ce ti-am zis si mai mult de atat, mi-ai distorsionat cuvintele in asa fel incat sa iesi in avantaj.

Iar daca vreodata ti-am multumit sau te-am aprobat a fost pentru ca asa am crezut de cuvinta, nu pentru a-mi demonstra superioritatea. Nici macar in viata reala nu aprob pe cineva doar de dragul de a o face sau pentru a obtine ceva, cu atat mai putin aici, intr-un mediu virtual. Am principii prea puternice ca sa ma injosesc atat de mult...
Plus ca parerea tuturor celor care imi raspund in final nu ma afecteaza in mod direct, asa ca nu am nevoie sa imi demonstrez marinimea si superioritatea.

Oricum, e clar ca tu intelegi doar ce vrei tu si faci in asa fel incat sa iesi in avantaj!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Ok, consider atunci ca "paranoica" a fost doar o jignire, un fel de injuratura pe care siteul o permite,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu se judeca o persoana dupa varsta la care incepe viata sexuala. Sa nu mai zic ca e un exemplu foarte prost pentru adolescentii de pe-aici care sunt in cautarea unei identitati.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt ochiul din vârful piramidei! laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru Oana92):

Oana, ești patetică! ( doar aici la nivel de conflict; nu e nimic personal ci doar ar trebui să te determine să mai reflectezi asupra unor scăpări )
PS : Te apreciez în rest!

| WhatheWow a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, la fel cum i-am spus și Oanei, te apreciez dar aici și tu ești la fel de patetică! Puțină reflecție asupra acestui episod nu-ți strică nici ție. Să nu-mi porţi ură că nu-i ceva personal!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mie mi-a ajuns de "noapte buna!" Ce-a urmat dupa tine laughing)).
Noapte buna!

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Noapte bună, "doamnă"! happy

| Brigaela a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu iti port ura, dar cred ca este parerea ta. Am reflectat repetat asupra problemelor cu Oana92, ceea ce a si facut-o sa ma considere "paranoica". Am reflectat si asupra celui de-aseara si sper doar atat: ca nimeni sa nu-i arunce si ei un diagnostic grav si apoi sa zica: mmm, a fost asa, ceva, nu foarte serios, doar un joc de cuvinte. Fiindca exista o mareresponsabilitatea cand ii spui cuiva ca are o boala psihica grava si incurabila, iar cand vine din partea unui psiholog, are de 1000 de ori mai multa greutate. E cam cum as spune eu unui pacient: aveti cancer si apoi as retracta: mmm, nu era ceva serios, am zis si eu doar asa, n-ai intels prea bine, pentru mine era asa, o chestie, am si uitat de ea cum am incheiat discutia, chiar ai probleme daca m-ai crezut. Nu ma pot impiedica sa observ ca esti ca Rabi din bac (el zicea si tu ai dreptate, tu ne spui amandorura ca nu avem dreptate).

| WhatheWow a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, drăguţă, eu nu am stat să analizez cine are sau nu dreptate; nu e deloc responsabilitatea mea să fac acest lucru.
Intervenția mea a fost una vizavi de calitatea "conversației " dintre voi și cred că în privat ar fi decurs fără acest tip de consecințe. Te apreciez, așa cum ți-am spus dar pur și simplu nu m-am putut abține. Te rog să mă ierți dacă am intervenit cu puțină critică dar, mă repet : nu e nimic personal.
Cât despre Oana, nu știu de ce o numești psiholog că nu are nici vârsta pentru o asemenea calitate și nici comportamentul nu trădează.
Sper din suflet să alegi jumătatea bună a intervenției mele iar pe viitor, dacă intrăm într-o eventuală polemică, " incidentul" acesta să nu influențeze raționamentul.
O Duminică frumoasă și cele mai sincere ganduri!

| Brigaela a răspuns (pentru WhatheWow):

Ea mi-a spus ca este psiholog si ca de la inaltimea meseriei ei isi aroga dreptul sa ne studieze si clasifice. Nu am nici un motiv sa n-o cred.
Nu cred ca avem un incident, in mod cert discutia de acum nu imi va influenta negativ comportamentul viitor. nu intelesesem de ce ai intervenit, dar acum am intels. Si mie mi se intampla in adolescenta sa ma bag in discutii pe care le intelegeam doar partial (din lipsa de suficiente informatii) si sa imi dau cu parerea desi nu era necesara si nici solicitata de nimeni. Acum ma pot abtine si o sa poti si tu la un moment dat.
te rog, nu-mi spune draguta. pe mine ma jigneste si pe tine de desconsidera. este un termen pe care il poti folosi cu un copil, cu o persoana cu retard, cu un catel, dar pe mine nici nu ma cunosti, nu e frumos sa ma tratezi astfel. Doar asta mi se pare urat si nepotrivit din comentariul tau, desi sunt convinsa ca vei gasi o explicatie buna pentru care consideri ca este normal sa ma tratezi condescendent.

| WhatheWow a răspuns (pentru Brigaela):

Imi cer iertare dacă te deranjează exprimarea mea dar pentru mine e o expresie prietenească și nici într-un caz una născută din sarcasm! Îți promit că nu o voi mai folosi pe viitor ( cu tine ) laughing
Dintr-un răspuns al Oanei am înțeles că are cu puțin peste 21 de ani iar la această vârstă nici nu ar fi terminat facultatea darămite să vorbim de psiholog. Mă rog, undeva se pare că nu fusese sinceră.
Salutări alese!

| WhatheWow a răspuns (pentru Brigaela):

Http://www.tpu.ro/......-mai-tari/

Citește-i te rog răspunsul de la întrebarea asta și trage singură concluzia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Iti lipseste?
Acu ce mai ai cu baaiatul asta? A avut dreptate, ati fost amandoua penibile. Pana si ultimul raspuns al celui care a pus intrebarea a fost mai destept decat al vostru. Veniti pe un site public sa va dati cu diplomele-n cap, e de-a dreptul ridicol. Le intoarceeti si le suciti pe toate partile cat sa cadeti in picioare. Eu chiar te rog sa-mi porti pica, pentru ca oricum nu cred sa am ce invata de la tine. Consultatiile se dau in cabinet, nu pe internet, iar atat tu cat si Oana ar trebui sa stiti treaba asta.

| Brigaela a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu mai inteleg deja mai nimic. In fine, nu e pana la urma treaba mea, fiecare declara ce vrea aici

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai important lucru pe care il regret legat de meseria mea este ca nu pot sa discut ca aici cu toti pacientii mei, sau macar cu cei care au nevoie. daca nu ar trehbui sa muncesc ca sa ma intretin, as face un cabinet de voluntari in care sa le explicam oamenilor ceea ce medicii nu au timp sa le explice. Pentru mine, internetul este o parte din viata reala si incerc sa ajut aici, in timpul liber, pe cei care au nevoie. Sa nu crezi ca nu fac acelasi lucru si in spital, doar ca acolo diagnostichez prea multi pacienti intr-o zi si oricat de mult as sta peste program reusesc sa discut doar cu o mica p[arte din ei, cei care au nevoia cea mai mare. pe de alta parte, ii inteleg pe colegii mei care nu fac voluntariat si nu stau ore grele peste program ca sa faca ceva ce nu e in fisa postului, dar incerc sa compensez pe internet faptul ca in actualele conditii un medic face treaba a doi si jumatate si are prea putin timp de discutii.
Intr-adevar, e chiar imposibil sa inveti ceva de la mine, dar crede-ma, e la fel de imposibil sa-ti port pica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Este foarte frumos ce faci tu, dar pana si aici sunt limite. Este una sa dai o parere medicala si cu totul altceva sa te-apuci de catalogat oameni. Esti o persoana matura, inteligenta, l cu o groaza de cunostinte medicale (in rest nu imi permit sa ma exprim). Exista un buton de ignore, daca cineva te deranjeaza apasa pe el fara sfiala. Un ignore este mult mai inteligent si de bun simt decat circul care a fost aseara. Iti doresc spor la treaba, o zi buna si sa auzim doar de bine!

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon! surprise Off topic : " băiatul ăsta " are 40 de ani! Nu că mă deranjează expresia dar nu e 100% corect. laughing
Te pup și dacă mă cerți am să-ți port eu pică în locul Brigaelei! laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Hahahahha! Multi inainte! Nu te cert de data asta happy.

| Oana92 a răspuns:

Daca au ambii rani deschise si se ating pot lua hiv unul de la celalalt. Daca fac sex cu prezervativ virusul nu se transmite.

| Șurubelniță a răspuns:

SIDA se poate lua doar prin contact sexual, sarut ( in cazul in care bolnavul are o rana in gura) sau prin injectarea cu sange care contine virusul.
Deci, raspunsul este nu, nu se poate lua SIDA, daca se face sex protejat.

| DnZuuL a răspuns:

Chiar si la scoala cred ca te-a invatat asa ceva nu? SIDA este un virus care se poate lua prin contact sexual.Dar daca foloseste prezervativul cum trebuie(adica nu se rupe) nu va avea nimic. Funda?

| TheBabyConsentida explică:

MEIIIIIII dc va certati? care rea sa se sftaaa e liber nicio fata nu e curva daca o face de buna voie cu ori k baiat... o curva inseamna sa fie patita dupa ce a fost satisfacua.I don't want to see