| lore3tina a întrebat:

Astazi vreau sa pun o intrebare in legatura cu un subiect foarte dezbatut in vremurile noastre. Sunt virgina la 19 ani din motive normale: nu m-am lasat una cu doua si au fost ocazii destule. Pur si simplu, nu mi-am dorit si pace. Insa acum am prieten numai de o luna si ma gandesc intens la inceperea vietii sexuale. Nu, nu ma preseaza si mai mult, mi-a zis ca eu hotarasc cand sa o facem, daca vreau samd. Evident ca isi doreste, dar nu e genul de disperat. Parca in ultima vreme imi doresc si eu. De mult simteam insa nu-mi doream deoarece aveam un pitic pe cap care nu ma lasa. Acum nu-l mai am insa mi oarecum teama sa imi para rau dupa ca am facut-o. Ce parere aveti voi?

PS: Ador momentul in care ma intreaba cineva daca mai sunt (rare cazuri ca ei zic din prima ca nu mai sunt) si raspunsul meu pozitiv ca DA mai sunt, oarecum ma simt mandra de mine ca totusi am o varsta! Insa cu toate ca dupa nu voi mai simti mandria asta, mi teama ca voi regreta in schimb

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cred ca piticul asta al tau il au din ce in ce mai putine fete,personal il ador!happy
Acum,o sa-ti spun un lucru simplu.
Cauta in viata ta sa faci dragoste,nu sex.
Cu alte cuvinte,uita-te cu cine o faci,oricand,dar mai ales prima oara.
Numai cand simti ca arde pamantul sub picioarele tale daca nu te daruiesti in totalitate iubitului tau in clipa asta,doar atunci vei fi cu adevarat pregatita si indoielile tale se vor risipi ca un nor de fum.
Cat timp cumpanesti lucrurile si te gandesti ca-ti pierzi statusul sau ai de pierdut,mai asteapta.
Este laudabil si extrem de rar ca o fata sa se "pastreze" atat timp, asa ca mai intai convinge-te ca ai ales omul potrivit si ca amintirea lui merita sa te urmareasca intreaga viata.
Pentru ca aceasta "prima oara" te va bantui toata viata, va fi un termen de comparatie si un refugiu in fiecare clipa dificila din viata ta amoroasa!
Iubeste si lasa-te iubita, draga mea, dar numai cand sufletul tau va fi atat de plin incat ti se va revarsa in tot trupul.
Si nu vei regreta.

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Probabil ca vei primi de aici numai sfaturi care te vor indruma ca deja este timpul, esti majora sau chiar este si medical recomandat. Totul depinde de filozofia ta de viata, dar sa nu uiti ca nu-i mare branza faptul de a deveni femeie. Acum ai un mare atu, pe care maine nu-l vei mai avea.

| lore3tina explică (pentru neutrino):

Exact! Insa iti spun ca in vremea in care traim, pentru o fata nu e un atu. E o chestie care e deseori numita "naspa". Vad destui baieti care cand aud ca au de a face cu o virgina fuuuuuug pana vad cu ochii. Culmea, citesc aici ca e o onoare pentru baieti ca e neprihanita fata. De ce am intalnit eu numai baieti speriati de bombe?!

| neutrino a răspuns (pentru lore3tina):

Astazi, iti faci o relatie pentru ca asa este cool, este cool sa te saruti, este cool sa faci sex etc. Mai putin conteaza cu cine. Si atunci, cum sa-i placa unui baiat de o fata care este virgina si nu vrea sex? Aceeasi mentalitate o intalnim si la fete.

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, baiatul are dreptate.Numai tu poti hotara cand e momentul si personajul potrivit, caci acel moment va fi in amintirea ta toata viata.

| lore3tina explică (pentru Danut_Popa_1961):

Niciodata n-am zis ca nu as fi de acord cu faptul ca eu decid cand si cu cine, ci faptul ca e ceva rar sa vezi o fata de 19 ani virgina. Nu, nu ma bat cu pumnul in piept de mandra ce sunt. Sunt mandra ca nu am fost prostita cum sunt multe altele. Or, la la el daca o tipa de 12 isi incepe viata sexuala deodata cu alta tipa de 19 e acelasi lucru. Da e treaba fiecaruia cand si cu cine insa nicioadata nu va fi fata aia de 12 ani privita cu respect. Mai degraba cu mila. Atat am vrut sa zic.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru lore3tina):

Si ai perfecta dreptate.

| WhatheWow a răspuns:

Cum...ce? Wow! Ești un specimen pe cale de dispariție; să-mi spui după ce o faci dacă n-am avut dreptate! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e asa mare realizare sa ai 19 ani si sa fii virgina? Cunosc o multime de astfel de fete. Crezi ca iti zicem noi daca e bine sa faci sex sau nu, fa ce vrei.

| lore3tina explică (pentru anonim_4396):

Pentru noua mentalitate a generatiei, sa fii virgina la 19 ani e o raritate. Eu am cerut o parere pur si simplu neutra, nu ca sa fiu eu sigura sa o fac sau nu. Nu ai o parere, treci la alta intrebare. Sanatate!

| Exilee a răspuns (pentru lore3tina):

Norocos trebuie sa fie prietenul tau.
Stii, asemenea fete trebuiesc pretuite cu toata dragostea love struck

| lore3tina explică (pentru Exilee):

Sa speram ca si el gandeste la fel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lore3tina):

Inseamna ca ai trait numai printre curve daca majoritatea la 19 ani nu mai erau virgine. E o parere neutra, stai chill.

| lore3tina explică (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa traiesc printre curve ca citesc destul pe net, mai ales pe TPU. Ca sa nu mai
zicem la TV sau ziare. Imi pare rau sa zic dar asta e realitatea de acum. Get used to it!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lore3tina):

Bine.

| τττ a răspuns:

Bună!
Poți să faci sex când vrei. Ești tânără, majoră. Acum tu îți iei decizile singură! Dar eu îți dau un sfat : folosește un prezervativ, ca să nu rămâi însărcinată! Dar dacă vrei un copil, e alegerea ta.
Poți să faci ce vrei, viața e în fața ta!
Pa, pa.

| lore3tina explică:

Ah. am uitat sa precizez. Ne stim de 4 ani. mai mult din vedere. Cateodata a fost doar ceau ceau, alteori vorbeam dar nimic concret. Si-a adunat curajul abia acum o luna si ceva. happy