| biancaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna!happy Azi dimineata am observat ca-mi curge ceva din vagin alb cu aspect branzos dar nu e lichid este mai solida si curge pe paricele ca hartia aceea igienica alba care e uda si apoi se sfermenteste ma scuzati dar habar n-am cu ce sal aseaman si acum curge iar nu stiti ce ar putea fi!:-ssstraight face funda!happy

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Uite...probabil ca te temi sa mergi la ginecolog. si eu am postat acum cateva zile o intrebare asemanatoare. daca te uiti la mine la profil vei vedea. cred ca ai un inceput de candidoza, nu stiu sigur sa iti zic. am avut aceeasi problema. nu am mers la doctor ca nu am avut posibilitatea. si nici nu mi-am luat ceva de la farmacie ca nu stiam ce sa cer. asa ca am folosit ce aveam pe acasa. m-am dat cu o crema de galbenele, grasa, timp de 3 sau 4 zile. bagam si un pic in vagin, dar nu adanc. si ca sa vezi...mi-a trecut. nu mai am mancarimi, iar scurgerile acum sunt normale. poti incerca si tu, mai ales ca o crema de galbenele e la indemana tuturor, si nu costa mai mult de 5 lei o cutie mica. daca nu, eu am luat in cele din urma de la farmacie clotrimazol (7 lei), dar oricum mie imi trecuse deja. si ma dau si acum cu el, preventiv. poti cumpara si unguentul ala pentru ca e special pentru infectii cauzate de bacterii, pentru candidoza, etc. deci sanatate si nu uita sa ai mare grija de igiena ta intima, pentru a nu a mai avea probleme!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie cu Candida. Urgent la ginecolog. Daca incepi tratamentul potrivit in 48 de ore de la aparitia simptomelor, te vei vindeca foarte foarte repede.

| Libelle a răspuns:

Fato...

n-ai ma mama? medic de familie?

adica e prea de tot, da-o-ncolo de treaba, mai sunt si baieti aici straight face

| adry5522 a răspuns:

Se curata vaginull.winking stai linistita :*! e ceva normall.

| mada_5472 a răspuns:

Adinkra si Brigaela au dreptate. Este vb despre o infectie cel mai probabil candida. Nu te ingrijora aproape toate femeile au asta, mai ales vara, du-te la medic urgent.
Si ai grija sa porti numai lenjerie intima din bumbac pentru. ca cea sintetica favorizeaza dezvoltarea candidei, este de preferat ca vara sa te feresti de pantaloni atat cat poti ca sa eviti umezeala de acolo si de asemenea sa folosesti un sapun sau un gel intim cu Ph mic. Pe piata exista un gel pentru igema intima f bun, nu stiu dc pot sa ii fac reclama dar iti spun ca are acid lactic (f. important pentru sanatatea noastra acolo jos) si nu in ultimul rand iti recomand sa mananci iaurt simplu aproape zilnic, are si el acid lactic care ne ajuta sa fim sanatoase! Sper ca ti-am fost de folos. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal.Sunt secretii vaginale.Stai linistita!

| Adinkra a răspuns:

Are un miros neplacut? apare un disconfort la urinare? o iritatie ceva? daca raspunsul este da s-ar putea sa ai o infectie urinara sau vaginita. pentru siguranta ta poti sa iti achizitionezi de la farmacie ovule si sa le folosesti periodic

| Anne_2855 a răspuns:

Bianca si mai cum?