| Mikybyby a întrebat:

Buna! Acum o săptămâna am început sa iau un antibiotic pentru infectia urinara(cu ecoli)iar in ultimele 2 zile de tratament am observat niște scurgeri "anormale", aceasta fiind albă cu aspect cremos si puțin branzos fără miros.
Ar putea fi din cauza antibioticului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este efectul secundar produs de antibiotic care ti-a declansat o CANDIDA VAGINALA!
Antibioticul a fost foarte puternic si trebuia luat cu un probiotic sau cu chefir, ca sa nu produca candida.
Acum va trebuii sa iei probiotice timp indelungat, pentru a balansa din nou microbiota din stomac si vagin si a scapa de candida.
Poti folosii un tratamnet cu CANESTEN ovule, care se introduc in vagin 3 nopti la rand, sau poti introduce in vagin o bucatica de vata care a fost imbibata in chefir. Tratamentul asta naturist este eficient dar necesita cel putin 1 luna de zile sa fie facut, fiindca este foarte incet.
Atentie: sexul este interzis in perioada cand ai candida vaginala, fiindca candida este contagioasa si imbolnaveste barbatul, d ela care te poti reinfecta.

| Mikybyby explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult!❤️

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, infectia cu ecoli este oribila si extrem de persistenta, fiindca devine rezistenta la antibioticul folosit si continua sa evolueze si sa faca rau rinichilor.

Ti-as recomanda un tratament naturist foarte eficient: capsule cu WILD OREGANO OIL (atentie este vorba de ulei de oregano salbatec, care nu este aceleasi lucru cu ulei de oregano, fiind cu totul alta planta).

Acest ulei de oregano salbatec se gaseste si lichid dar nu te sfatuiesc sa-l iei fiindca este foarte neplacut la gust.
Ti-as recomanda sa-l cumepri in capsule si sa iei de 2 ori pe zi, cate 2 capsule, inainte de mancare.

Il poti cumpara online de pe iHerb sau Amazon desii se poate gasi si in farmaciile sau magazinele de plante medicinale.

| relian a răspuns:

Dupa xce termini xde luat acele antibiotice, faci iar un test sa vezi daca au fost eliminate bacteriile.
Despre ce arati tu secretii etc, este mai bine sa intrebi doctorul.

| Fr13nd a răspuns:

Doar un medic specialist iti poate confirma, dar este posibil sa fie modul in care organismul a eliminat "infectia". Presupun ca te-a chemat la un control dupa finalizarea tratamentului, iar daca nu a facut-o, ar trebui sa mergi!

| Mikybyby explică (pentru Fr13nd):

Nu m-a chemat, dar ma voi duce la un control. Multumesc!