| 13579me a întrebat:

Buna TPU ....am 13 ani si am observat că îmi curge din vagin un lichid brânzos alb ...cu un miros neplăcut si o mâncărime ...sunt virgină si mi-a venit ciclul ....as vrea să-i spun mamei.dar mi-e rușine...va rog ajutați-mă

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Spune-i neaparat. Nu trebuie sa oti fie rusine. Este posibil sa ai candida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ai contactat o infectie vaginala sau urogenitala. Determinarea naturii agentului patogen care poate provoca infectia se poate face doar prin amaliza de laborator a scurgerii vaginale. Din acest motiv trebuie sa discuti neaparat cu mama ta fiindca aceste infectii pot fi provocate de un microb din zona anala ajuns in zona vulvara prin stergerea incorecta a fundului sau a "pasaricii" dupa urinare, poate fi cazata de un microb de pe lenjeria intima, sau de o posibila ciuperca (candida albicans) sau de schimbari ale florei vaginale. Fiind atat de multe posibilitati nu se poate folosi o medicatie "dupa ureche" sau din auzite, si ca atare trebuie sa fii consultata de catre un medic ginecolog. In concluzie discutia cu mama ta devine obligatorie. Multa sanatate!