| elanul78 a întrebat:

Buna,
Candva am intalnit o fata, in urma cu 17 ani, eram colegi de liceu, in timp neam indragostit, am ajuns sa ne casatorim, dupa primul an de casnicie a venit pe lume primul nostru copil, am inceput sa facem impreuna o casa, am terminat aceea casa, a aparut si cel de-al 2 copil de care nu am putut sa ne bucuram, d-zeu la luat la 2, 5 luni de la nastere, oftat, plinsete amar in suflet pentru amandoi, dar urmatorul an d-zeu nea daruit un alt copil, o fetita, acum aveam tot ce ne doream, eram o familie frumoasa, aveam tot ce ne doream, munceam sa fac sa nu lipseasca nimic din casa, dupa 3 ani din dragostea noastra a mai venit pe lume un copil, fara sa vrem sa intimplat, binenteles ca am hotarat sa il pastram, era copilul nostru desigur, deci avem 3 copii acum, 2 baieti si o fata, eram o familie frumoasa, spun eram pentru ca acum nu mai suntem la fel si asta pentru ca ceva s-a rupt in casnicia noastra fapt ce a dus la un divort cu care nu am fost de acord, dar pentru ca am iubit-o si inca o mai iubesc i-am acordat divortul, ea a cerut divortul motivand faptul ca vrea sa fie libera, nu am inteles nici acum in ce sens, eu plecam de dimineata si ma intorceam seara, munceam sa pot satisface dorintele si cerintele financiare, aveam 2 joburi, nu este momentul cred sa ma laud dar eu chiar munceam, am incercat, am facut tot ce am putut sa salvez aceasta casnicie, nu am reusit, au trecut 18luni de la divort, ce sa zic ne-am certat si noi ca in orice familie, de lovit nu am lovit-o niciodata, nu eram un betiv si nici nu sunt chiar daca inainte mai beam cate o bere acum de 1 an de zile chiar nu am mai pus alcool in gura, nu stiu ce a facut ca ea sa plece de linga mine, oare faptul ca pana sa ne despartim ajunsesem sa ne certam mai mut, dar aceste certuri apareau pentru ca ea incepuse sa cheltuie foarte multi bani si nu stiu pe ce, incepuse sa nu mai gateasca, si multe altele care nu erau binevenite in familia noastra, nu se mai vedea nimic in urma ei, oare pentru ca sa imprietenit cu o alta femeie cu care isi petrecea mai tot timpul zilei prin diferite locatii, dimineata se obisnuia sa duc eu copii la scoala, de la un timp nu a mai fost de acord a hotarat sa ii duca ea, cand ne intalneam ea parca nici nu ma cunostea, toate acestea au tinut cam 2 ani, nu stiu unde am gresit ce trebuia sa fac si nu am facut, nu inteleg care a fost motivul real, ce sa va spun nu a muncit niciunde inainte acum munceste la o patiserie sau ceva de genu, eu am ales sa plec din tara sa nu ne mai vedem mai exact sa nu o mai vad poate asa o sa o uit dar dejeaba, am inceput sa am cosmaruri, insomnii, neam casatorit din dragoste, sa nu mai va spun ca am trecut prin multe, cel de al 3 copil a fost operat pe cord deschis la inima la 3, 5 luni de la nastere, un copil care a murit la 2, 5 luni de la nastere, nu am avut nici un sprijin de la nimeni financiar, tot ce am facut am facut prin munca noastra, nu pot sa inteleg, poate cadva voi gasi raspunul, poate cadva ne vom impaca, eu o astept oricad, DECI PRIETENI CE SPUNETI VOI O SA SE INTOARCA INNAPOI, NU STIU DACA ARE PE CINEVA SI NICI NU VREAU SA STIU ASTA, VA MULTUMESC

26 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Fuck ce poveste, sincer sa va spun am fost complet perplex cind citeam, incercati sa discutati cu ea, folosindu-va calitatile barbatesti, oricum dreptatea se pare sa fie de partea voastra, dar copii ce zic?, ca sunt mari deja, incercati sa ajungeti la sufletul ei, in rest ce va pot spune bafta si iar bafta...

| fabiola a răspuns:

Este foarte greu sa anticipezi ce se va intampla pe viitor. Cert este ca atunci cand se rupe ceva, nu mai poate fi ce a fost. Daca in cele 18luni nu a facut nici un pas spre inima ta, nu cred ca o va face de acum incolo.Frumos din partea ei era totusi sa iti dea o explicatie. Problema este ca tu sa iti revii, sa nu mai traiesti in trecut, sa inchizi acolo in sufletul tau tot ce a fost frumos, sa fi aproape de copii, sa ii ajuti cum poti tu mai bine si nu in ultimul rand sa te gandesti si la tine.Nu stiu cati ani ai, dar timpul trece repede si ce poti face azi, nu se mai poate si maine.Si eu am trecut prin ceva asemanator si am invatat un lucru:important in viata nu este de cate ori cazi, ci puterea de a te ridica.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E posibil ca ea să fi ajuns la concluzia că şi-a "pierdut" tinereţea pentru că a ales să îşi întemeieze o familie în loc să se "distreze" şi acum să încerce să recupereze timpul pierdut. E posibil să fie influenţată şi de prietena de care vorbeai (depinde ce fel de persoană e). Din altă ordine de idei e posibil ca în încercarea ta de a asigura necesarul material pentru familia ta şi având două joburi să o fi ignorat. Probabil îşi dorea să o bagi mai mult în seamă, să îi mai faci câte un cadou, să ieşiţi în oraş, etc. Dacă vrei poţi încerca să o recucereşti. Să fii cât mai curtenitor, cât mai romantic şi să-i aduci aminte de ce s-a îndrăgostit de tine şi de ce te-a iubit. Încearcă!
Apropo... e posibil să se fi aşteptat să nu accepţi divorţul. sau acesta să fi fost un fel de a te face să reacţionezi în ideea de a-i acorda mai multă atenţie.

cami
| cami a răspuns:

Ai resfatat-o prea mult. Tu aveai doua job-uri, iar ea niciunul ( inteleg, erau copii mici, insa exista si gradinite ). Ati trecut intr-adevar prin multe lucruri impreuna, ceva s-a rupt. Dar oare ce?! Asta-i intriga ce-a declansat toata suferinta voastra.
Poate femeia aceea misterioasa cu cere-si petrecea zilele, dar poate lipsa ta de acasa mereu, mereu, mereu... Te-ai gandit ca poate afectiunea si sprijinul sunt mai importante decat satisfactia unor capricii financiare? Poate ca atunci cand avea mai mare nevoie, nu erai. erai la serviciu. Caut-o, n-o lasa sa-ti "alunece printre degete ".

| Linda a răspuns:

Cand ii aud pe barbati: Eu am muncit foarte mult, sa nu lipseasca familiei nimic, simt ca mor. Unei femei ii lipseste exact un suflet de om langa ea. O jumate de ora in care ii povestesti ce ti s-a intamplat, ea prin ce a mai trecut, face mai mult decat 17 ore tras din greu. Exista 100 de carti despre casatorie, citeste, invata, documenteaza-te in aceasta privinta. E buna de exemplu cartea Eu femeia de Stasi Eldredge. http://www.clcromania.ro/eu-femeia_prd5332.html Asadar ai ocazia sa inveti lucruri despre sufletul unei femei. E important sa aiba timp doar pentru ea, o camera a ei, bani cu care sa poata face ce vrea. Eu daca as fi in locul tau as munci o sa zicem 4 5 luni afara sa am bani, as incerca cat mai mult sa am grija eu de copii si i-as trimite multe buchete de flori, alte lucruri care si le doreste.

| madagascar a răspuns:

Buna am gasit subiectul initial si am citit povestea ta.sunt femeie si poate crezi ca as tine cu ea dar nu e asa, te inteleg dar nu inteleg de ce vrei sa te impaci cu ea e clar ca a facut aceste lucruri pentru ca nu te mai iubeste. tine-ti copii aproape invatai sa-si iubeasca mama si sa o respecte, pentru ca tu ai divortat de sotia ta dar ea este mama copiilor tai, inteleg ca ati trecut prin greutati impreuna, si sotul meu munceste de dimineata pana seara, momentan doar pentru mine, inca nu avem copii, eu stau acasa si imi termin facultatea, insa nu ma simt neglijata dar uneori ma simt foarte singura, dar atunci cand are zile libere le petrece alaturi de mine.nu imi place sa ies din casa fara el pentru ca simt ca imi lipseste ceva si plec doar daca este neaparat nevoie, sper sa ma pot angaja sa-l ajut ca stiu ca are nevoie desi nu se plange. dar daca intr-o zi am ajunge sa nu ne mai intelegem nu cred ca ar mai avea rost, eu il respect si il iubesc si daca ne vom desparti vreodata nu am de gand sa-l inlocuiesc cu nimeni, chiar daca ziua asta ar fi maine, eu am jurat ca o sa-l iubesc pana la sfarsitul vietii si asta am sa fac chiar daca nu vom fi impreuna.eu te sfauiesc sa renunti la idea de impacare, amintesteti cu placere de momentele frumoase si ai grija de copii.imi cer scuze daca am vorbit prea mult si fara sens.va doresc multa sanatate si putere de munca

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la tine si cum sa ai grija sa-ti ajuti copii, daca a intervenit divortul nu stiu ce se mai poate face? Ea este libera, face ce vrea cu viata ei. Nu esti singurul care a patit asa ceva, asta e viata si trebuie sa ai puterea sa treci peste acest obstacol. Nu îti ramane decat sa speri si sa crezi in Dumnezeu care are grija de fiecare dintre noi.

| Artemiss a răspuns:

E trist ce povestesti si imi pare foarte rau...Copiii in grija cui au ramas, a ta sau a ei? Si in legatura cu ea, nu stiu ce s-a intamplat, ori si-a gasit pe altcineva... ori o influenta prietena aia, ori era satula de certuri si considera ca tu nu ii acorzi destul timp pentru ea...Nu cumva in acea perioada cand aveai 2 joburi ai cam neglijat-o...ca era normal sa fie oboseala, si ea probabil s-a plictisit de situatie... voia dragostea ta...
Nu stiu daca o sa se intoarca inapoi... dar incearca sa mai tine-ti legatura daca nu ai putut-o uita...si prin intermediul copiilor veti tine mereu legatura...deoarece e ceva ce leaga 2 oameni pe viata... Daca are pe cineva...incearca sa te resemnezi, din cate spui pari un om cu capul pe umeri si dupa ce ai patit arati a fi o persoana foarte puternica...
Un lucru nu uita...copii trebuie sa conteze cel mai mult...nu trebuie sa sufere pentru greselile adultilor...sunt sigura ca ii iubesti...fii mereu alaturi de ei...si daca ea a gresit poate odata si-odata cand ii va veni mintea la cap si ii va parea rau... dar sa nu fie prea tarziu...
Si nu uita...ai trei copii...si te poti considera un om fericit...fiindca copii inseamna speranta si ei iti dau putere de a merge mai departe!

| EUSIATIT a răspuns:

Trista pove3stea ta si e greu sa ti dai cu parerea pentru ca stii adevarul e undeva la mijloc asta in cazu ca i as asculta si punctul ei de vedere. dar sincer din toata povestea asta cred ca porieteniile sunt de multe ori esecuri in relatii. e greu ca sunt 3 copii dar sincer daca a ales ea asa tu trebuie sa ti faci datoria de copii si cind vor mai creste le vei sp si tu care a fost pb intre voi daca nu va face ea,, ceva sa ii aiba de partea ei. TU insa e bine sa te gindesti si la viata ta pentru ca nu e un capat de lume VIata merge inainte cu sa fara ea. cred ca vei gasi o persoana care sa te inteleaga si daca consideri ca ai facut ceva greseli incearca sa le retusezi si sa nu le mai repeti. Aceste rinduti ti au fost scrise de o mama a 2 baieti de 27 si 22 de ani deci am ceva experienta de viata. ok iti urezsanatate si sa ai noroc in viata si fii optimist

| emi a răspuns:

Nu stiu daca se va intoarce, insa ceea ce stiu ca intr-o casnicie, apar probleme, insa nu cred ca astea au fost provocate de tine...
Din cate am inteles ea nu muncea, si singura ocuparie era sa se ingrijeasca de tine si copii...treaba este ca noi femeile numai suntem ca inainte avem nevoie si de o viata sociala mai bogata, ca tu munceai mult este de inteles, insa trebuia sa aporteze si ea casei acelasi lucru, si cred ca ai fi avut poate mai putine probleme...
Vreau sa spun ca stand doar in casa si neavand contact cu lumea cu timpul viata iti devine notorie, si orice altceva este mai bine, la fel se intampla si cu prietena ...probabil era o tipa mai iesita si infipta, probabil ceea ce-i lipsea ei, si probabil ca a influentato mult...insa cred ca nu s-ar fi intamplat asta daca ea ar fi avut servici, mai ales ca am inteles ca copii deja mergeau la scoala, asa poate ai fi putut renunta si tu la un servici si ati fi stat mai mult impreuna...de multe ori sotii se absorb amandoi in copii si griji si uit ca au langa ei o femeie sau un barbat.
Libertate? stai linistit este exact ceea ce ti-am spus lipsa unei vieti sociale si prietene, de timp liber pentru ea...ca femeie si persoana incercuita de o societate...
N-ai gresit, pur si simplu ai fost orb...si daca ai vazut arfi fost bine sa iei masuri din timp.insa cred ca ajunge cu ce-ar fi trebuit...acum tu inca te vezi cu ea nu? adica trebuie sa fiti uniti pentru copii, nu iesi din viata lor! si incet, incet poate te vei putea apropia din nou de ea, insa nu fa din asta un obiectiv, acum lupta pentrui tine sa te recuperezi si pentru copii tai, care probabil sufera lipsa ta...stai linistit nu am vazut inca femeie care sa rezista unui barbat responsabil, iubitor cu copii, amabil, si distractiv. da! scoate partea ta mai glumeata la iveala, atata drama nu va face bine la nici unul dintre voi.

| Crs a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti deschis cu ea? sa o intrebi adevaratul motiv pentru care ti-a cerut divortul? intreab-o daca are pe altcineva... iar daca are pe altcineva. inseamna ca nu a pretuit ceea ce inseamna sa ia o familie fericita si 3 copii si nu a pretuit nici dragostea ta.

| rozalia25 a răspuns:

Greseala ta e la comunicare, fiind prea obosit si prea plin de griji nu ai mai fost atent la ea, la schimbarile ei. Alta greseala e ca i-ai oferit totul fara sa-i ceri nimic (nu trebuia sa-i pretinzi, ci sa discuti, sa o rogi). Acum nu stiu daca mai poti sa o shimbi, totusi propun doua solutii: citeste cartea: http://www.scribd.com/......e-Pe-Venus si roaga-te!

| Instinkt a răspuns:

Se vede clar ca prietena ei a schimbat-o si poate a facut-o din adins si din rautate pentru ca sotia ta avea tot cesi poate dorii o femeie

| lencikk a răspuns:

Cunosc un caz asemanator am sa-ti trimit un mesaj privat maxim intr-o ora si am sa-ti spun cum au reusit sa treaca peste asta...

| AllenTJ a răspuns:

Vad ca esti un baiat foarte destept, sincer dupa parerea mea, tu tot mai o iubesti? e clar ca are o relatie, din moment ce toate erau bune pana la un moment dat, eu zic sa iti gasesti pe altcineva, si poate dorul de fosta sotie va trece, ce sa zici decat scucces in toate! bafta

| zanabuna a răspuns:

Poate ca nu i-ai acordat suficienta atentie. poate veneai acasaa, mancai, iti faceai un dus si somn...
ca orice femeie ...simte nevoia sa fie protejata, mangaiata si daca in toti acesti ani a fost relatia monotona. poate ca s-a saturat si ea.mai mult de atat nu stiu ce sa-ti spun...
pune problema si in felul urmator... daca are pe altcineva?
in locul tau as incerca sa vb cu ea pentru ultima oara, intreab-o dc a luat decizia asta, ce nu a mers bine in relatie. ceri explicatii... spune-i ca o iubesti in continuare f mult si ca vrei sa fiti din nou o familie.
dar incearca sa aflii daca are pe altcineva.pentru ca daca are .nu mai are rost sa incerci...pentru ca incerci degeaba.

| marria a răspuns:

Tu incerci sa te gasesti vinovat, ceea ce nu e normal. Asa cum ai spus povestea voastra, vina nu pare deloc a fi a ta. Dupa ani de zile intr-o casnicie poate interveni monotonia, rutina si probabil ea s-a plictisit nelucrand nicaieri. Nu va putea nimeni sa-ti spuna daca se va mai intoarce sau nu. A trecut un an jumate de la divort, in timpul asta voi ati mai tinut legatura? E posibil sa-si fi gasit pe altcineva, caci altfel nu-mi pot explica cum a putut da cu piciorul unei casnicii ca a voastra. Cheltuielile din ultimul timp si faptul ca nu mai gatea au fost semne clare ca intre voi se produsese deja ruptura. Inceteaza din a te invinovati, vina nu e nici pe departe a ta. Ai grija de copilasii vostri, e posibil ca ea sa realizeze candva greseala facuta, dar nu astepta asta. Traieste normal, nimic in viata asta nu e intamplator. Ai grija de tine.

| rabbit a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, nu prea sunt in masura sa dau sfaturi in cazul asta... dar e posibil sa isi fi gasit pe altcineva sau probabil... avand in vedere ca ati avut mai multe probleme si nu a mai suportat. Chiar nu stiu ce sa zic... ai incercat sa discuti cu ea? poate va lipseste comunicarea!

| olimpia_2275 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic nu am experientza dar si parinti mei se certa cate odata sunt de 19anii impreuna si au zile cand se cearta rau de tot din cauza ca taicameo are un serviciu care lucreaza mult si maicamea dar la ea e altfel si din cauza asta intervine certa care nu o suport... ii las sa se certe dar pana la un punc si incep sa le reprosez la amandoi ca nu-i mai suport, sunt adulti dar degeaba parca ar fi niste copii mici care se cearta din cauza jucariilor si am si eu o varsta care mai am putin si devin majora si ei se certa pe fiecare saptamana...nici odata nu au pomenit de divortz si nici nu cred ca ar faceo pentru ca au 2copii la mijloc si nu e bine ca doi parinti sa divorteze...mai ales ca voi aveti si 3e si mai greu, cel mic operat nu cred ca a facut bine sotia dumneavoastra, nu a luat decizia cea mai buna in privinta asta...nu o acuz ca nu am nici un drept dar asta e parerea mea, poate si dumneata ati fost de vina in povestea asta fiecare are o parte din vina...multa bafta in continuare

| cristina_5268 a răspuns:

Este foarte greu sa raspunzi la o asfel de intrebare.Raspunsul poate il sti tu mai bine decat noi, pentru ca ai trait langa ea si o cunosti. Ce sa spun daca te iubeste se intoarce. Oricum iti raman copii nu dispera

| cesege a răspuns:

Impresionat! Aici chiar e iubire... un barbat care sufera atat, nu prea am vazut! Unii oameni nu stiu sa aprecieze, draga elanule! Tot efortul tau de a intretine familia, probabil ca pe ea a lasat-o rece si a considerat absenta ta-tu avand servici-ca o neglijare a ei.Cred ca "prietena" i-a "deschis"ochii catre libertate.Nu stiu daca se va intoarce, dar crede-ma, sunt coplesita si sincer, iti doresc LINISTE SUFLETEASCA si sa poti trece peste, ramanand acelasi incurabil romanticsi un tatic de milioane!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine greu sa cred ca se va intoarce.De cele mai multe ori vina este aruncata de la unul la altul, sunt convinsa ca sotia ta, daca ne-ar fi scris aici parerea ei, situatia era mai clara.Comunicarea,respectul,pasiunea,atentia sunt doar o parte din lucrurile carora nu trebuie sa le pierzi esenta intr-o casnicie. Din ce spui tu, as trage o concluzie spunandu-mi parerea, daca imi permiti.Cred ca munca te-a absorbit total si ai devenit alt om, nu mai esti omul de care s-a indragostit.Mai cred ca, nenorocirea prin care ati trecut v-a indepartat, nu ati stiut sa discutati si sa va sprijiniti in acele clipe dureroase.De aici pana la divort este un pas marunt, la fel ca pasul care schimba iubirea in ura sau, mai rau, in indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vroiai un raspuns in momenul in care ai inceput sa scrii, pentru ca la sfarsit sa refuzi raspunsul prin afirmatia" NU STIU DACA ARE PE CINEVA SI NICI NU VREAU SA STIU ASTA". Sau gresesc eu... tu de fapt intrebi daca se mai intoarce la tine...eu n-as fi plecat! Depinde cat de mult s-a schimbat si ce-si doreste acum... e greu de spus! Pot doar sa-ti tin pumnii stransi!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufar cu tine! Sunt intr-o asemanatoare situatie, doar ca eu sunt cea care a distrus o relatie frumoasa aruncand cuvinte urate!
Te admir foarte tare pentru lucrurile pe care le-ai scris, nu sunt multi oameni capabili de asemenea sentimente daca ar trece prin ce ai trecut tu. Cum vad eu lucrurile, ideea este ca ea era in cautare de aventura, de ceva nou si interesant. Probabil s-a plictisit de viata pe care o avea cu tine. Stii cum e, unii cred ca iarba e mai verde de cealalta parte a gardului. Numai ca in 99, 9% din cazuri nu este asa. Deloc. Si sa renunti la o familie frumoasa si un sot care iti ofera TOT... Nu pot sa inteleg ce a orbit-o in asa fel. Doar ca la un moment dat se termina "aventura" si "interesantul" si atunci? Iti spun eu: atunci adormi planand in fiecare seara si iti doresti din tot sufletul sa ti se mai dea o sansa. Si crede-ma ca o sa ajuna acolo, o sa isi dea seama ca un tip ca tine nu mai gaseste si a doua oara. Stiu ca iti doresti sa fii cu ea si sa fiti o familie fericita dar crede-ma ca ea acum are nevoie de timp sa realizeze singura ce viata frumoasa ati avut impreuna. Si nu te departa de copii tai. Stiu cum e, vrei sa pleci departe, sa uiti dar gandeste-te la copii. Si ei sufera si poate nu inteleg ce se intampla. Sper sincer sa fie totul bine dar nu te lasa calcat in picioare. Daca va impacati (si sper asta) trebuie sa isi dea seama ce a facut si sa regrete amarnic. Sunt de parere ca totul in viata asta poate fi iertat daca exista iubire si cel ce a gresit intr-devar se schimba si devine o persoana mai buna! Sa fii fericit!

| casnicavirtuala a răspuns:

Uneori cand totul e perfect incepe sa devina plictisitor.Focul dragostei trebuie tinut aprins si chiar daca pare ciudat, parerea mea este ca acest lucru e posibil prin mici jocuri de gelozie etc.In momentul in care cel de langa tine are siguranta relatiei si e constient de asta intervine rutina, nu mai are pentru ce sa lupte.Inteleg ca tu ai trecut prin momente infernale, cu toate ca ai avut numai intentii bune. Daca pe ea o atrage mai mult viata de femeie independenta incearca sa i oferi asa in cadrul familiei(asta neinsemnand sa o lasi singura acasa cu 3 copii pana ajungi de la munca). Propune i o vacanta, las o sa iasa cu prietenele sau chiar sa va intalniti cu prieteni comuni.INcercati sa aveti mai multe activitati. Daca v ati casatorit din dragoste, tu inca o mai iubesti exista intotdeauna speranta.INtreab o ce anume isi doreste si ascult o si pe ea, ascult o ce vrea ea de la o familie.NUmai bine.

| angea a răspuns:

Ce sa spun. m-a cutremurat povestea ta.Inteleg ca nu ai vrea sa stii daca ea are pe altcineva dar poate ca asa e, sau poate ca a influentat-o putin si prietena ei.Cred ca o mai iubesti, mai ales ca va leaga si atatea...De ce nu incerci sa vorbesti intr-o zi cu ea? Spune-i sa te asculte, vorbiti, intreab-o ce s-a intamplat.Incearca sa te apropri din nou de ea, dar ca un prieten.Cu timpul cine stie... Poate se va intoarce intr-o buna zi cand va realiza ce a pierdut.Se zice ca speranta moare ultima... Orice ar fi, tu trebuie sa fii puternic si sa mergi mai departe.Viata nu e usoara si mai bine lasa lucrurile sa decurga de la sine.Eu iti doresc tot binele din lume cu speranta ca intr-o zi vei putea zambi din nou.