| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca este varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale? Multe fete incep de la 13-14 ani.Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Vârsta recomandată ar fi 17-18 ani. De ce 17-18 ani şi nu mai devreme?
1. Pentru că începerea sexuală de la o vârstă mai fragedă favorizează riscul apariţiei cancerului de col uterin.
2. Pentru că nefiind informată despre riscurile actului sexual neprotejat, poţi contacta o BTS (boală cu transmitere sexuală), sau te poţi alege cu o sarcină nedorită.
3. Pentru că, de asemenea; nefiind informată despre metodele contraceptive, ai putea să foloseşti unele metode ineficiente şi eronate precum: coitus interruptus (metoda coitului întrerupt), metoda calendarului, a temperaturii bazale, etc.
Viaţa sexuală se începe atunci când crezi că eşti destul de pregătită din absolut toate punctele de vedere.
Trebuie să ţii cont de faptul că prezervativul nu trebuie uitat nici măcar o singură dată, pentru că AC(anticoncepţionalele) te feresc de o sarcină nedorită, însă nu şi de o BTS.
De asemenea, trebuie să iei la cunoştinţă şi faptul că pastila de a II-a zi( contracepţia de urgenţă), nu este o soluţie favorabilă, întrucât urmările administrării ei pot fi crunte.
Baftă!

10 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Dragoste si sex la 13-14 ani? cine a zis ca dragostea si sexul leaga de varsta, asta nu inseamna ca poti face la orice varsta, de recomandat ar fi dupa ce ai buletin, ca vorba ai ai buletin te descurci, in fine.
Deci daca vrei sa faci fal, nu asculta de prosti, dar in schimb daca o faci, iti asumi raspunderea ca baiatul poate isi bate joc, si te lasa insarcinata. Nu cred ca ai vrea sa faci avort la 13-14 ani. sau sa fii mama copil, unui copile

| briosicabriosel a răspuns:

Buna, normal cand iti incepi viata sexulala trebuie sa te gandesti si la consecinte, cand iti incepi viata sexuala trebuie sa fi pregatit si pentru o posibila sarcina, a ta sau a prietenei tale, adica 18 ani, dar sunt multi care isi incep viata sexuala, pentru ca le cere prietenul/a sau doar simplu fapt ca se simt pregatiti, si nu avem ce sqa lefacem, :*

| ViVi99 a răspuns:

Cel mai bine este sa incepi de la 17-18 ani pentru ca atunci esti complet dezvoltata, iar prezervativele si chestiile de genu asta probabil ca sunt cam periculoase pentru fetele de 13-14 ani. Plus ca atunci cand iti incepi viata sexuala iti pierzi copilaria, te desvirginesti. Parerea mea este sa astepti, pentru ca asa vei fi total pregatita pentru toate consecintele

| BAIATUL a răspuns:

Nu este o varsta standard, dar de obicei pe la 17 ani, dar am inteles ca depinde si de felul in care te dezvolti.

| Sophiee a răspuns:

E putin cam devreme 13 14 ani, nu ai organele sexuale ajunse la maturitate.mai indicat ar fi dupa 16 17 ani, depinde si in functie de cat te simti de pregatita sa faci pasul acesta, ce fel de relatie ai cu partenerul tau si ce simti pentru el.

| D0zzz a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu sunt de acord. Si sa iti spun si de ce: abia pe la 18 ani organele sexuale sunt formate si daca o fata isi incepe viata sexuala la 13-14 ani risca sa isi distruga toata viata, sa i se deregleze organismul si multe dureri, nu din prima, dar pe parcurs. Indicat este de la 18 in sus, cand si corpul tau e pregatit. Si bine inteles, cu baiatul potrivit.

| Viorel_Gabriel_1993 a răspuns:

Ce intrebare.

| andreiemil a răspuns:

Din punct de vedere anatomic esti gata pentru reproducere atunci cand apare ciclul menstrual, psihologic atunci cand crezi tu ca esti pregatita si legal de la 18 ani

| BhaaaXa a răspuns:

Buna si tie!
Nu cred ca exista o varsta anume, poti face face dragoste cand esti pregatita, doar sa te protejezi.

| daniela995 a răspuns:

Eu una nu iti recomand sa faci cum fac ele. iti recomand sa faci asta cand esti pregatita si cu baiatul care crezi ca te merita!