| Andreea1397 a întrebat:

Ce varsta e potrivita pentru inceperea vietii sexuale?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

16 ani jumatate, 17 pentru petting: sărutări, mângâieri. Pentru sex ceva mai târziu de preferat pentru că indiferent că e pregătit corpul riscul să faci tâmpenii, să iei decizii greșite e unul covârșitor. Eu unul aș recomanda sexul cu penetrare abia după 18 ani. Poate chiar pe la 20. Sună exagerat dar sincer teenagers are stupid și ai tot timpul să te fuți. Fiecare perioadă are farmecul ei iar cea de pe la 17 - 20 e pentru aventuri ale vieții mai mult decât ale cearșafului. Călătorii multe, sporturi, învățat de cântat la un instrument muzical, dansuri, învățat limbi străine, chestii de astea. E mult mai greu să îți formezi o viziune corectă asupra vieții după ce ai dobândit tot felul de obiceiuri nasoale.

| RAY a răspuns:

Intre 16-18 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 18 ani, cand ai destula minte, cand corpul tau si-a incehiat procesul de dezvoltare si cand poti sa-ti permiti sa te intertii si chiar sa intemeiezi o familie.

| Holiday a răspuns:

16-18 ani. Dar mai important decat varsta este ca in momentul cand faci asta sa stii ce implica asta, adica sa ai macar o minima educatie sexuala. Sau macar partenerul sa stie despre ce e vorba.

| SG1995 a răspuns:

Media e de 15-16 ani, dar se poate si mai tarziu.

| Nemessys a răspuns:

Pai din punct de vere biologic, ar fi cam de la 17 ani in sus. Sau. cred ca si putin mai devreme, insa cel mai sigur ar fi de la 17 ani in sus. happy E o prostie aia cu 18 ani. Sa se faca inteles pentru toata lumea. Cand un om implineste 18 ani, devine matur din punct de vedere al varstei si are mai multe drepturi si responsabilitati. Pe scurt, devine major. Asta nu are nicio legatura cu organismul. Nu cred eu ca varsta asta s-a ales dupa cum se dezvolta organismult nostru. Adica daca organele de reproducere, erau dezvoltate complet la 13 ani si la 13 ani se mai dezvolta si aia si aia si aia si tot asa, atunci varsta in care deveneai matur era de 13 ani? -_- Ma rog. trecand peste paranteza asta mare, am sa-ti zic cum e din punctul meu de vedere. Deci tu, fiind fata poti sa o faci cand doresti, insa trebuie sa ai mare grija mai mult CU CINE o faci nu CAND o faci. Cred ca stii si tu foarte bine cati prosti sunt in ziua de azi si care profita de naivitatea fetelor ca sa le ****. happy Ei numai asta urmaresc la o fata. Si bineinteles dupa ce obtin ce si-au dorit, pa! Ti-ar conveni? happy Nu cred ca ti-ar placea ca un barbat sa profite de tine, mai ales ca o sa ai toata viata gandul ca ai facut-o prima data cu un prost, deci iti sugerez undeva pe la 19-20 sau putin mai tarziu. Ma rog. poti sa o faci si acum daca doresti, insa trebuie sa ai grija cu cine o faci. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că de la 16+, oricând după vârsta asta, atunci când cunoști riscurile și mai multe lucruri despre sexualitatea umană, plus dacă ești pregătită fizic și mental.

| Kiwibibilă a răspuns:

Pai daca esti fata, eu cred cu tarie ca nu ar trebui sa faci lucrul asta pana termini liceul. Adica 19-20 de ani. Pana acolo esti mica si naivă si te pacalesc fustangiii ușor.

| Gaburici_Mircea-ionel_1969 a răspuns:

La 18 ani! Destulă minte! Cred că te afli într-o eroare! Că sa ai destulă minte trebuie sa ai pe undeva la 40 de ani! În privința corpului poate al vostru al femeilor se maturizează la 18-20 de ani. Corpul bărbaților se află într-o continuă transformare până în jurul vârstei de30-32 de ani! Vă rog daca nu cunoașteți nu mai băgați lumea în ceață!