| safacspumedacastiu a întrebat:

Buna! care e diferenta dintre lichidul ala transparent si lipicios si orgasm?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intre cele 2 lucruri/situatii Nu exista nicio legatura directa in afara de faptul ca ambele apar ca urmare a starii de excitatie.
Pe toata perioada de timp cat penisul intra in starea de erectie, de regula in cazul majoritatii barbatilor este produs lichidul preejaculator care d.p.d.v. cantitativ poate fi foarte diferit.
In cazul barbatilor atingerea starii de orgasm se produce/are loc cu 10-15 secunde inainte de momentul in care simte ca urmeaza sa se declanseze eliminarea spermei si de asemenea si in timpul celorr circa 10 secunde cat tine ejacularea.
Orgasmul feminin si faza de platou apare, se produce si urmeaza dupa punctul culminant al excitatiei continue si foarte intense. Aceasta stare poate fi definit/considerat ca reprezinta acel grad suprem atat de placere cat si al voluptatii care apare la sfarsitul unei autosatisfaceri (masturbari) sau la finalul unui contat sexual placut si relaxant si reprezinta de fapt punctul culminant al excitatiei provocate de respectivul act sexual. Fiindca starea de orgasm reprezinta o intensa descarcare de energie, in general afecteaza intregul corp si se manifesta prin cresterea ritmului cardiac, a respiratiei care poate deveni sacadat, contractii ritmice si spasmodice ale muschilor vaginali si anali care se produc in ritm alert/rapid, cu o frecventa de circa 1 secunda intre ele si pot sa dureze ca timp efectiv de manifestare intre 10 si 20 de secunde in cazul orgasmului simplu sau o perioada de timp mai mare in cazul orgasmului multiplu... in cascada. Pe perioada de timp cat dureaza orgasmul unele femei pot sa elimine cantitati insemnate de lichide vaginale printr-un proces mai aparte care poate fi asemanat cu o ejaculare feminina denumita squirt. Durata orgasmului este determinata de obicei de intensitatea si gradul de excitare a fiecarei femei si poate fi un orgasm simplu sau uneori sa fie un orgasm multiplu care se manifesta printr-o insiruire de mai multe orgasme in cascada, scurte si violente mai mult sau mai putin intense produse intr-un interval de timp ceva mai lung care poate tine uneori chiar si 2-3 minute. Placerea si satisfactia resimtita de femeie este direct proportionala cu lungimea/durata coitului sau a masturbarii ''pasaricii'' si de obicei se manifersta prin gemete scadate tot mai dese si tot mai intense, posibila aparitie a un tremur nervos incontrolabil de tip spasmodic, care se propaga in tot corpul, aparitia transpiratiei mai mult sau mai putin abundente care de obicei este asociata cu eliminarea unor cantitati mari de mucus vaginal. De regula in final in cazul majoritatii femeilor se produce/apare destinderea lor totala, devenind chiar "apatice" sau sa ajunga intr-o stare de ''transa'' si o relaxare totala binevenita dupa ''oboseala intensa'' acumulata. Multa sanatate!

| awspam a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai copiat definitia s-au ai retinut-o?

| awspam a răspuns (pentru awspam):

Cum sa citesti atatea si sa bagi in cap in domeniul orgasmului incat tu sa faci un rezumat de 3 pagini http

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Trolling