| Ali1905 a întrebat:

Buna,cât la 100 ai șanse sa rămâi insarcinata dacă ai ciclu regulat și ești la perioada fertila?
% ai șanse sa ramai când ești infertilă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila a ciclului menstrual are durata de 6 zile si din acest motiv probabilitatea privind formarea sarcinii este din ce in ce mai mare cu cat actul sexual este intretinut mai aproape de data in care se produce ovulatia :
-- in prima zi a perioadei fertile probabilitatea este de 3 - 8 %
-- in a 2- a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 8 - 30%
-- in a 3- a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 30 - 60%
-- in a 4-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 60 - 95%
-- in a 5-a zi, a ovulatiei probabilitatea devine maxima 85- 98%
-- in a 6-a zi, dupa ovulatie, probabilitatea redevine mica 5-20%
-- In perioada de infertilitate RELATIVA a ciclului menstrual, cea situata intre menstruatie si perioada fertila se apreciaza ca si in cazul in care ajunge sperma in vagin probabilitatea e de 3-5%
--In perioada de infertilitate ABSOLUTA a ciclului menstrual, cea situata dupa perioada fertila si ultima zi a ciclului, chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin posibilitatea de formare a sarcinii este ZERO.
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andrei258 a răspuns:

IN ZILELE FERTILE IN ORI CARE DINTRE CELE 4 5 SANSELE SUNT maximein celrlalte nu se ramane