| Dmdmkdksnxnxndj a întrebat:

Buna, ce părere aveți de sexul premarital? Am 17 ani și s-a întâmplat, cu un singur băiat cu care am avut relație de 2 ani dar recent ne-am despărțit și nu știu dacă altul mă va accepta așa sau daca o sa mă accepte dar după toată viața o să mi se scoată ochii că n-am fost virgina când m-a luat. Ideea e că și băiatul cu care mi-am pierdut virginitatea mă acuza și mă numea in multe feluri, insinua că n-ar fi fost primul deși el chiar a fost primul și am rămas cu un fel de trauma să mă mai deschid în acel fel fata de cineva vreodată. Regret că am făcut asta insa faptul e consumat, pe vremea când am luat decizia sa o fac cu el relația era minunată. Ce sa fac? Aveți vreun sfat? Nu am zis nimănui nimic despre asta tocmai din frica de a fi judecată și mă macină foarte tare gândul ăsta. Simt că n-o să mai fiu niciodată la fel cum eram înainte și că poate am rămas în relație cu el tocmai din cauza acelui atașament, altfel mi-ar fi fost mai ușor să plec mai devreme (a fost o relație foarte toxică in care am suferit enorm de mult și m-a distrus psihic). Chiar e așa importanta virginitatea? Am păcătuit atât de grav încat sa nu poată fi iertat de Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi linistita inainte. S-au dus vremurile alea cand trebuia sa ii arati soacrei cearceaful pe care ati dormit, dupa noaptea nuntii. Daca cel care te va lua si are asemenea pretentie, pune-l sa jure ca este virgin.

| ania a răspuns:

Virginitatea e importanta, sexul fără căsătorie e un păcat grav dar nu înseamnă că nu poți fi iertata. De accea a murit Mântuitorul Hristos în locul nostru ca să fie drept sane ierte de toate păcatele când ii cerem iertare. E important sa ne daruim sufletul Creatorului, sa- i mulțumim Mantuitorului Hristos ca executat El pedeapsa pentru toate alegerile noastre morale greșite, sa Lui mărturisim toate lucrurile pentru care ne mustra conștiința, sa cerem sa ne curateasca mintea și trupul cu sângele sau și sa credem ca ce promite El în Biblie și face: " Dacă ne mărturisim păcatele El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și sa ne curateasca de orice nelegiuire" (1 Ioan 1: 9)E important sa te dedici pe viitor sa asculți decinstii ta și sa nu mai faci sex fără căsătorie. Cineva apropiat di familia mea a trecut prin asa ceva, a regretat dar pe urma a găsit un băiat credincios care era și virgin dar a iertat- o pentru fosta implicare sexuala, s- au căsătorit, nu i- a reproșat niciodată și au de mulți ani o familie fericita, 2 copii, etc

| mihai69 a răspuns:

Nu are nimeni de unde să știe dacă "altul" te va accepta sau nu dacă nu mai ești virgină.
Depinde numai de tine să nu mai cazi în plasa unui pitecantrop care consideră femeia ca pe un trofeu, nu ca pe o ființă umană, cu dorințe și sentimente, cu o personalitate ce nu trebuie schimbată etc.
Asta trebuie să faci tu: să nu mai fii o 'pradă' ușoară.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Chiar e așa importanta virginitatea?"
NU! NU! NU!
Suntem in 2022. E mai importanta inteligenta emotionala si educatia sexuala.
Nu-i mai pasa nimanui de virginitate, e doar o stangacie de care nu are nevoie nimeni.
Fa sex atunci cand simti nevoia sa faci sex, protejeaza-te atat timp cat nu esti maritata cu partenerul, si nu te mai gandi la parerea altora.
Virginitatea nu este un bonus, ci o mica problema.
Stramb din nas la o partenera care vine la pachet cu un copil facut din flori, dar istoricul sexual nu prea ma intereseaza.

| Emilian65 a răspuns:

Inainte de a face sex cu baiatul respectiv, trebuia sa te gandesti mai bine la ce va fi in momentul cand te vei casatori cu altul.

| Goete a răspuns:

Stai linistita, in ce secol traiesti?

| VoidEternal a răspuns:

Oricine are măcar jumătate de creier o să înțeleagă că virginitatea nu înseamnă mare lucru. Și nu o sa fie o condiție in alegerea unei partenere. Cel mult un nice to have. Sau nici atât.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu este.Problema era sa nu o faci cu tot cartierul, dar asa daca ai facut odata si ai 17 ani e in regula!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Cumva ne-am teleportat in 1800?
Aceste preconceptii idioate se intalnesc la tara, in mediile unde inteligenta tinde spre 0.
Femeia este o curva daca a avut relatii sexuale premaritale si barbatul este puternic.Am mai auzit asemenea ineptii.
Sexul este frumos.Ai toata viata sa te bucuri de el cu cati parteneri vrei.Nu trebuie sa-ti ingropi viata intr-unul.
Daca intalnesti vreunul batut in cap care vrea o virgina, fugi.Si numai in idiot nesigur pe el iti va reprosa ca nu ai fost virgina cand te-ai culcat cu el.Si a inventat pentru ca vroia sa te raneasca.
Vezi bine pe TPU cate intrebari pun fete de 15-16 ani ca au facut sex si... diverse probleme.
Virginitatea este importantnta pentru tine si cui o daruiesti.Prostul nu stie niciodata ce cadou frumos i-ai facut.Mai ales ca o fata nu uita niciodata pe tipul cu care a facut sex prima oara.Depinde el cum iti aduci aminte de timpul petrecut impreuna.
Fa-ti de cap, cu cap, pana la cap!

| IceRope a răspuns:

Este importantă doar pentru proștii făcuți grămadă. Ăștia sunt genul ăla de inculți de care trebuie să te ferești cât poți. Ești foarte tânără. Nu îți mai face atâtea griji. Bine că ai scăpat de prostălăul ăla, fiindcă ți-ar fi făcut numai necazuri. Hai, capul sus și privirea înainte. Să nu îți pară rău. happy

| Alexandru250201 a răspuns:

Virginitatea nu inseamna nimic cand tu ca persoana esti aceesi si inainte si dupa, si nu mai e o virtute

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Virginitatea e importanta pentru ratati.
sexul premarital ar trebui sa fie chiar indicat ca sa verifici compatibilitatea sexuala cu partenerul si sa nu ai surprize, mai ales in momentul tensionant al nuntii