| Lau2234 a întrebat:

Ce părere aveți despre sexul la menstruație in primele zile? Poți rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este bineinteles ca DA, insa trebuie mentionat ca doar in cazul in care sunt intrunite niste conditii obligatorii si anume :
1.) sarcina se poate forma in urma sexului neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin care este intretinut in zilele de menstruatie in cazul in care ciclul menstrual este extrem de DEREGLAT si menstruatia are lungimea in jur de 6-8 zile;
2.) sarcina se poate forma in urma sexului neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin care este intretinut in zilele de menstruatie in cazul in care ciclul menstrual este stabil/de tip REGULAT si are in mod constant o lungimea ca numar de zile cuprinsa intre 21, 22 sau 23 de zile, fiindca in aceasta situatie :
- in cazul celui mai scurt ciclu menstrual care este OVULATORIU si anume cel de 21 de zile, OVULATIA se produce in cea de a 7-a (SAPTE-A ZI) a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatiei sau/adica cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, (21 -14 = 7) astfel ca PRIMA ZI a PERIOADA FERTILA (cea in care se poate forma sarcina) este cea de a 3-a zi de menstruatie/a ciclului si ca urmare daca ciclul este de 21 de zile atunci perioada fertila se suprapune peste intervalul situate intre a 3-a si 8-a zi, (3, 4, 5, 6 + 7 +8);
-- daca ciclul are 22 de zile, ovulatia se produce in a 8-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatiei sau/adica cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, (22 -14 = 8) si ca urmare daca ciclul este de 22 de zile atunci perioada fertila se suprapune peste intervalul situate intre a 4-a si 9-a zi, (4, 5, 6, 7 + 8 +9);
-- iar daca ciclul are 23 de zile, ovulatia se produce in a 9-a zi a ciclului si prima zi a perioadei fertile va fi in a 5-a zi a ciclului sau a menstruatiei si perioada fertila se va suprapune peste intervalul situate intre a 5-a si 10-a zi, (5, 6, 7, 8 + 9 +10);
In concluzie formarea sarcinii devine posibila si in urma actului sexual intretinut in zilele de menstruatie insa numai in anumite situatii care sunt particulare dar si foarte concrete in cazul fiecarei femei. Multa sanatate!

| Lau2234 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci dacă ii protejat nu se poate forma o sarcina

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doar in cazuri extrem de rare si alea cele mentionate de cel caruia i-ai dat funda.
Daca e protejat logic ca nu ramai nici macar in perioada fertila (bine, acu depinde ce inseamna protejat la tine)

| Violleta2022 a răspuns:

Pe menstruatie, nu poti ramane insarcinata.
Menstruatia este procesul prin care ovulul nefecundat, este eliminat din corp. Evident ca, nu mai este fertil/activ.

| Andreeush a răspuns:

S-au mai văzut cazuri de sarcină la menstruație însă șansele sunt extrem de mici.

| sofisis a răspuns:

Se intampla rar dar se intampla.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Depinde de menstruatiile tale, regulate/neregulate.
Daca sunt regulate, nu sunt sanse. Sexul e benefic in timpul menstruatiei, dar sa fie protejat, fiindca pot aparea infectii.

| GouDidodino a răspuns:

Nu poti rămâne, dar e o așa are plăcere să faci sex la menstruatie.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu ai cum sa rămâi, dar tu nu te poți abține nici măcar la menstruatie?

| Lorennn a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata insa durerea este putin mai mare si sansele de a lua o infectie este mult mai mare.