| anonim_4396 a întrebat:

chiar am nevoie de ajutor. am o intrebare la care nu am un raspuns sigur ...eu sunt in uk momentan. am 15 ani jum happy as putea merge in romania fara imputernicire (procura) de la parinti? am venit cu ei in uk si as vrea sa ma intorc singura. se poate? mi s-a spus ca da, se poate pentru ca sunt cetatian roman si k merg in tara mea doar ca nu ma mai pot intoarce fara imputernicire ...va rog cine stie sa rasp. help me plz

[fundisa love struck ] Multumesc anticipat happy

ps. scuza-ti categoria dar asta e cea mai vizionata happy

Răspuns Câştigător
| LikeNobodyElse a răspuns:

DEci am fost in 2 tari pana acum. Italia si spania. Cand m`am dus in spania eram minora.iti trebuie procura doar cand pleci din Romania in alta tara.cand te intorci in Romania nu iti mai trebuie.de exemplu la avion cand pleci din Romania, ti se opreste procura.mai nou asa e si la autocar.deci nu iti trebuie te asigur eu.doar cand iesi din Romania iti trebuie

4 răspunsuri:
| sebibutu a răspuns:

Poți, însă cu împuternicire de la ambii părinți. Încearcă să pofiți de momentul în care îți expiră un document (carte de identitate, pașaport) pentru a veni în țară și a o reînnoi.
Multă baftă îți doresc.

| LikeNobodyElse a răspuns (pentru sebibutu):

Cand te intorci inapoi in Romania nu iti mai trebuie procura.iti zic pentru ca stiu de pe propria pielehappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Ti s-a spus bine,in tara te intorci fara imputernicire, dar din tara nu poti sa mai iesi fara imputernicire, ca sa te reintorci in UK.

| andra4450 a răspuns:

Multumesc de raspunsuri ...si ma gandeam si eu k asa ca pentru ca, cand am mers in august in Romania am aratat doar buletinul atat si cand m-am intors a trebuit sa arete mama imputernicirea de vreo 2 ori laughing