| tilll a întrebat:

cine imi spune timpurile verbului + intrebarea. primeste fundahappy

Răspuns Câştigător
| MaditsSaaa a răspuns:

1)prezent
2)trecut :
-imperfect (eram)
-perfect compus (am fost)
-mai mult ca perfect (fusesem)
-perfect simplu (fusei)
3)viitor
Ti-am dat si cate un exempluhappy
Funda?batting eyelashes

Sa stii ca la timpuri nu sunt intrebari, doar la functiile sintactice pentru a le depista happy
XOXO

5 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Mai bine ai deschide cartea si ai invata :)) Intrebarea e aceeasi la fiecare verb :P Ce face? http://www.referatele.com/......uri-pe.php scuze ca iti spun dar nu crezi ca puteai si u sa cauti asdta pe net. chiar nu te duce capu?

| Mao a răspuns:

Profesorul / profesoara la şcoală.

| didiDia a răspuns:

Intrebarea este:,,Ce se spune despre subiect?". Cand ai o propozitie de genul:,,Fata este frumoasa.'', chiar nu poti aplica intrebarea,,Ce face?". In schimb, intrebarea,,Ce se spune despre subiect?" se poate aplica in orice situatie. Aici raspunsul la intrebare este reprezentat de:,,este frumoasa'' care este de altfel predicat nominal. Timpurile sunt: prezent, imperfect, perfectul simplu, perfectul compus, mai mult ca perfectul, viitorul si viitorul anterior(viitorul popular este tot o forma de viitor simplu de ex:,, oi pleca'' in loc de,, voi pleca'').

| AlexiaClaudia a răspuns:

Intrebarea ce face,timpurile:prezent,inperfect,perfect simplu,perfect compus,mai mult ca perfect, viitor anterior, viitor popular,