| Bufferia a întrebat:

Cine imi spune si mie toate timpurile verbului cu exemple si cat mai simplu sa inteleg. Va roooog! dau funda +vot

Răspuns Câştigător
| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Hai ca te ajut eu.
Verbul predicativ are patru moduri:
●Indicativ
●Conjunctiv
●Conditional-optativ
●Imperativ
*lucram pe verbul "a invata"*
TIMPURILE INDICATIVULUI
- prezent: eu invat, tu inveti, el/ea invata, noi invatam, voi invatati, ei/ele invata
- imperfect: eu invatam, tu invatai, el/ea invata, noi invatam voi invatati, ei/ele invatau
-perfect compus: eu am invatat, tu ai invatat, el/ea a invatat, noi am invatat, voi ati invatat, ei/ele au invatat
-perfect simplu: eu invatai, tu invatasi, el/ea invata, noi invataram, voi invatarati, ei-ele invatara
- mai mult ca perfectul: eu invatasem, tu invatasesi, el-ea invatase, noi invataseram, voi invataserati, ei/ele invatasera
-viitor I: eu voi invata, tu vei invata, el/ea va invata, noi vom invata, voi veti invata, ei/ele vor invata
-viitor relativ/ viitor in trecut: eu voi fi invatat, tu vei fi invatat, el/ea va fi invatat, noi vom fi invatat, voinveti fi invatat, ei/ ele vor fi invatat (Pentru ca e mai ciudat, uite un exemplu: "Mama, pana vii tu de la piata, eu voi fi invatat deja lectiile de azi!"
-viitor popular: o sa invat, oi invata, am sa invat... etc...
TIMPURILE CONJUNCTIVULUI
- prezent: (eu) sa invat,(tu) sa inveti,(el, ea) sa invete, (noi) sa invatam,(voi) sa invatati, (ei, ele)sa invete
Exemplu: Vreau sa invat la matematica.
-perfect: (eu) sa fi invatat, (tu) sa fi invatat, (el/ea) sa fi invatat, (noi) sa fi invatat, (voi) sa fi invatat, (ei/ele) sa fi invatat
Exemplu: Sa fi invatat si ultima lectie, nu luam patru.
TIMPURILE CONDITIONAL-OPTATIVULUI
-prezent: (eu) as invata, (tu) ai invata, (el/ea) ar invata, (noi) am invata, (voi) ati invata, (ei/ele) ar invata
-perfect (eu) as fi invatat, (tu) ai fi invatat, (el/ea) ar fi invatat, (noi) am fi invatat, (voi) ari fi invatat, (ei/ele) ar fi invatat
Exemplu: As fi invatat, dar n-aveam bani de scoala.
IMPERATIVUL
Are doar prezent, pentru persoanele a doua singular, a doua plurL si intai plurL, respectiv:
Invata!; Invatati!; Sa invatam!

Verbul nepredicativ are si el patru moduri, dar care nu au timp, fiind nepredicativa, nepersonale:
●infinitivul: a invata
●participiul : invatat
●gerunziu: invatand
● supin: de invatat
Ele nu pot fi predicate, devenind alte parti de vorbire si propozitie decat verbul si predicatul.

Te-am ajutat pentru ca stiu cum e sa ai profesori carennu se ocupa de clasa si apoi cer prea mult. Daca e asa, sau daca ai vrut sa stii ceva dinainte, esti bine intentionat. In schimb, daca profesorul de la clasa a predat astea si tu nu le-ai invatat, atunci undeva greseala este a ta si ceva trebuie remediat. In orice caz, iti urez mult succes si invata-le ca sunt frumoase.
Funda? happy

| Bufferia explică (pentru Nana13HopeAndSucces):

Mersiiiii...
Le-am cautat peste tot dar tot nu le intalegeam pana acum mersiii!

3 răspunsuri:
| Lisiele a răspuns:

Se preda la scoala asta.Acolo trebuie sa fii atenta ca sa intelegi, nu aici. pune mana si cauta in manual sau pe google.