| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca prietenul iubitului meu ma place. Mereu il vad uitandu-se la mine, iar cand il observ, isi intoarce privirea, retine toate lucrurile ce i le spun (inclusiv cele mai marunte chestii si neimportante), imi ia mereu apararea, observa cand e ceva schimbat la mine, sau ma intreaba ce am sau de ce sunt trista, se intereseaza de mine(exemplu: daca am luat un anumit examen, daca mi-a trecut raceala, etc), rade la glumele mele, imi face complimente (mai discrete totusi). Alt exemplu ar fi: mi-a fost rau intr-o seara, si i-a scris mesaj colegei mele de apartament sa o intrebe cum ma simt si daca am nevoie de ceva sa ii zica ca vina sa ma ajute.
Ce mi se mai pare interesant e: cand iesim toti undeva, el se mai uita dupa cate-o fata, si mereu isi intoarce privirea spre mine dupa aceea. Ce parere aveti de comportamentul lui? Eu nu prea il inteleg. Va multumesc!

1 răspuns:
| wildthing a răspuns:

Ce nu intelegi? E evident ca te place, dar daca vrei sa fii cu el trebuie sa faci tu primul pas, pentru ca fiind partenera prietenului lui, ar fi aiurea din punctul lui de vedere sa incerce ceva. Se gandeste ca daca-ti propune si tu nu simti ce simte el, il vei considera un mare nesimtit care nu isi respecta nici prietenul si nici pe tine, pentru ca isi imagineaza ca ai putea crede ca te ia drept o usuratica dispusa sa treaca usor de la un barbat la amicul lui. Daca tu consideri ca merita, ia initiativa, vorbeste cu el si intreaba-l ce intentii are. Oricum, vor exista consecinte neplacute; ei doi vor inceta sa mai fie prieteni, e posibil sa iasa scandal si chiar sa se bata. Ai vrut sa stii daca te place, eu iti confirm 100%. Daca merita, doar tu decizi.