| Anonimu2011 a întrebat:

Cum as putea sa ii arat la o fata cat de mult o plac. Nu am mai avut prietena pana acum si nu stiu cum sa recurg. Am 14 ani.
Deoarece ea s-a desparit de prietenul ei de cateva luni si ii singura, m-am gandit sa incerc sa ma combin la ea de Craciun.
Cum credeti ca ar trebui sa recurg? O cunosc de 9 ani pe acea fata, si ea la fel happy. Mi-a fost teama sa ii cer pana acum prietenia "Daca ma refuza, daca se supara pe mine, daca... daca... "

Cum credeti ca trebuie sa procedez.

Cel mai bun raspuns primeste Funda.
Multumesc ca ai citit pana aici happy

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Daca s-a despartit de prietenul ei de curand, se poate sa treaca o perioada inca destul de dificila. Se poate sa mai tina la el sau nu, oricum, ii trebuie un pic de timp sa isi revina, presupun.
Eu te incurajez sa faci pasul acesta de a-i cere prietenia dar intr-un moment in care crezi ca a renuntat intr-o masura la fostul ei prieten, altfel ar putea lua o decizie pripita si cred ca ar fi pacat sa iti spuna un 'nu' grabit doar pentru ca inca nu stie ce se petrece sau inca nu si-a revenit complet. Daca esti sigur ca ea este deja pregatita pentru o eventuala relatie cu tine, poti sa te imprietenesti cu ea de Craciun, dar eu spun sa nu faci asta daca nu crezi ca ea e pregatita, sa nu faci asta doar de dragul de a face la un eveniment special ca si Craciunul. Oricum, nici sa amani la nesfarsit nu te sfatuiesc.
De procedat nu stiu daca este o idee mai originala decat asa cum visezi tu sa ii ceri prietenia. Alege o seara in care sa ii oferi atentie numai ei. Poarta-te asa cum crezi ca ii place ei cel mai mult cu ea. Si mai ales, vorbeste-i sincer si nu utiliza expresii sau declaratii ieftine sau de pe Internet. Fa in asa fel incat ea sa isi aminteasca toata viata acest moment. Sper ca te-am ajutat. Mult succes!

1 răspuns:
| DeEaDeeutzaX a răspuns:

Incearca sa te apropi de ea, sa-i acorzi atentie, sa gasesti subiecte comune de discutie. Eventual poti sa-i oferi un trandafir(sa faci gesturi prin care sa-si dea seama ca o placi), sa o faci sa se simta bine in compania ta.