| laviniabeluska11 a întrebat:

Cum pot scăpa de obsesia pentru fosta iubită a iubitului meu? El a fost cu o tipă o perioadă. Nu a fost ceva wow, o perioadă de un an si ceva în care s-au văzut rar și el îmi spune că a fost o aventură mai mult si din partea lui nu au existat sentimente prea multe. Tipa era căsătorită, dar sotul ei era plecat în afară și nu mai vorbeaau. Până la urmă, ea s-a împăcat cu soțul ei, dar îi trimitea iubitului meu mesaje că îl iubește si tot felul de aiureli. Noi nu eram impreuna atunci. Nu e frumoasa, nu arata bine, dar are mulți bani si cam atât. El mi-a zis ca l-a ajutat si ca a profitat mult de pe urma ei. Am devenit obsedată de ea si de multe ori îl cert că a stat cu una măritată, în ciuda faptului că ea nu se vedea cu soțul ei. Stiu ca el ma iubește, îmi arăta zilnic, m-a cerut de sotie si urmează să avem nunta, dar uneori nu mă pot abține să nu îi zic de ea si îl deranjează. Nu pot scăpa ded obiceiul de a ma uita pe profilul ei mereu. Ea ar vrea să se împace cu el, stiu asta, pentru ca nu e fericită în căsnicie si m-ar durea să îi scrie iubitului meu. Cum scap de obsesia asta?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ciudata esti laughing)) ii dai block sau faci ceva interesant cu viata ta cat sa nu-ti pierzi timpul cu prostii de genu

| RAY a răspuns:

Asta e o obsesie deja,te am mai citit, vezi de un control la un physiolog pentru ca exagerezi, a avut o iubita candva in trecut, tu nu ai iubit? daca ea vrea e treaba ei, uite asa vezi cu ochii tai ca te iubeste cu adevarat, puteai vorbi cu ea sa vezi ce vrea, dar, cred ca tu te ai bate cu ea

| Violleta2022 a răspuns:

Da, stiu, toti spun ca nu-i rumoasa, nu are nimic atragator, dar se duc ca mustele dupa ele!
Tu nu vezi ca-s munciuni?
Chiar vrei sa te mariti cu un curvar?
Stii ca te asteapta o viata de calvar, nu?
Pentru ca viciul nu dispare peste noapte, doar este ascuns si imediat cum se plictiseste, isi va face alta amanta.
Eu una nu i-asl ierta asa ceva. I-as trage un sut in dos si nu -as mai uita in urma la un curvar care nu te-a apreciat si nu o va afce niciodata, ca altfel nu se ducea dupa alta, inspecial acnd spune ca nu era frumoasa si nici nu arata bine.
Eu cred ca tu terbuei sa scapi de el, nu de aia, ca nu-i vina lui aia ca iubitul tau o pferea.
Nu cred ca vezi adevarul aici! Nu o mai condamna pe aiai, cand vinovatul principal este iubitul tau curvar.
Un om serios, care te iubeste, nu se duce dupa nici o ala femeie!

| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să îi dai atâta importanță.
Așa cum ai zis și tu nu erai cu el când ei aveau o aventură. A fost urât din partea ei că și-a înșelat soțul însă tu ar trebui să îți vezi de viața ta.
Îți faci rău dacă continui să îi urmărești fiecare pas.

| Emma30555 a răspuns:

Singurul aspect mai urat este faptul ca el a stat cu ea si pentru banii ei, urat din partea lui ma refer. În rest nu vad de ce te obsedează, fiecare a avut în trecut pe cineva, poate persoane după care au suferit f mult apoi și au refăcut viata, în cazul lui nici măcar nu a iubit o deci grijile tale nu prea se justifica

| Goete a răspuns:

Priveste si bucura-te de prezent.
Il distrugi traind in trecut, si pe deasupra nici macar nu in trecutul tau

| TheCaliptus35 a răspuns:

Ufff...In primul rand va urez casa de piatra!
Trecand la problema,gandeste-te ca pana sa iti gasesti alesul(adica actualul tau iubit)ai trecut prin mai multe "aventuri".E ceva normal,ceva ce i se intampla oricui, pana si concubinelui tau.Dai de cineva, il parasesti, treci peste, viata merge inainte.Asa s-a intamplat si in cazul de fata.Gadeste-te ca majoritatea barbatilor sunt fiinte simple, sincere si cu sentimente adevarate.E normal ca el sa se supere atunci cand o aduci in discutie pe ea, care pentru dansul nu inseamna nimic altceva decat o fost iubita, care a fost lasata in urma, odata cu toate greselile pe care le-a facut.Incearca sa il intelegi si sa uiti de acea femeie, care oricum nu mai are sanse de mult.Gandeste-te doar la viitor si la cat de frumoasa poate fi viata alaturi de iubitul tau.Pentru a uita de ea, pur si simplu controleaza-te (de fiecare data cand vrei sa te uiti pe profilul ei, inchide telefonul; de fiecare data cand iti amintesti de ea, gadeste-te la faptul ca in urmatoarea zi ai multe treburi de rezolvat-stresul chiar ajuta uneori). Deci te asigur ca nimeni din trecutul tau sau al iubitului tau nu mai poate strica nimic din prezent.
Daca tot nu reusesti sa scapi de aceasta obsesie, viziteaza un psiholog impreuna cu partenerul tau de viata.Asta chiar vă va ajuta, crede-ma.