| MiuuuxD a întrebat:

Bunabig grin...am aproape 14 ani si nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni. Mama spune ca e ceva normal pentru varsta mea iar prietenele mele spun ca ar trebui sa ma duc la doctor...nu stiu ce sa fac, eista vreo metoda de a face sa vina mai repede?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal, dar nici ingrijorator la varsta ta. Nu e cazul sa te duci deocamdata la medic, mai asteapta. Daca nu vine timp de 6 luni, vei merege atunci la doctor.

| gigiro a răspuns:

Mama are dreptate.Prietenele pot avea dreptate, daca ti-ai inceput viata sexuala.

| nuta a răspuns:

E normal
ascult'o pe mama ta

| stargirlx a răspuns:

Eu zic sa stai linistita. Am citit un studiu de caz cum ca fetelor ar trebui sa le vina normal menstruatia la 18 ani happy deci. nu ai de ce sa iti faci griji happy Cica din cauza unor alimente se deregleaza si vine mai devreme. tongue Poate tu nu ai avut parte de asa zisele alimente. Oricum bucura-te cat inca nu ti-a venit ca dupa aia o sa te saturi si o sa trebuiasca sa-i porti de grija mai ales daca iti incepi si viata sexuala : "vai daca nu imi mai vine?" "daca sunt insarcinata", etc.
happy

| rüya a răspuns:

Daca tu stii ca nu exista riscul sa fi ramas insarcinata atunci aceasta intarziere este absolut normalawinking

| GrEen_2189 a răspuns:

E normal. menstruatia inca nu e regulata. nu trebuie sa iti faci probleme. prietenele nu au varsta mamei tale, asa ca mai bine ar fi sa o asculti pe mama ta. eu stiu ca nu exista nicio metoda pentru a veni

| Blondaa a răspuns:

Draguta este absolut foarte normal :*
fiecare fata este diferita si la fel si menstruatia ei :*

exista posibilitatea sa nu iti vina 2 3 poate chiar 4 luni si atunci cand vine sa dureze 1 zi sau 10 :*

nu-ti mai face probleme despre asta happy
insa te sfatuiesc sa porti un porotejslip mereu pentru ca menstruyatia te ia mereu prin surprindere :* si de asemenea protejslipurile nu sunt ff scumpe :*

deci nu-ti mai dace griji si stai linistita :*

| Deea_8855 a răspuns:

Buna! eu zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi.Si eu am 13 ani si am si eu dereglari adica imi vine sa zicem de exemplu luna asta iar apoi imi mai vine in iunie.si am fost la doctor si a zis ca e ceva cat se poate de normal...asa ca nu te ingrijora!big grinwinking. fundita?big grin

| agutza1313 a răspuns:

Nu te ingrijora ...eu am 11 ani si sunt ffff mare si inalta si am colege care sunt mici de tt si le-a venit(mie nu mi-a venit) trebuie sa astepti dar sa stii ca o sa te ia prin surprindere