| anonim_4396 a întrebat:

De 4 zile (aproape in fiecare zi) imi curge ceva alb. Este foarte putin si subtire, cu un miros nu foarte puternic. Ma gandeam ca ar putea sa imi apara menstruatia dar chiar daca este neregulata nu prea vine la inceputul lunii. A mai avut cineva asa ceva? Ce este?
P.S. nu am intretinut niciodata relatii sexuale. Ofer funda multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In vagin exista anumite glande specializate, care au rolul de a produce in mod continuu asa numita secretia vaginala care are rolul de a fi autocuratat interiorul vaginului cu scopul de a se mentine un pH normal care sa asigure sanatatea florei vaginale. In zilele situate atat inaintea de inceperea menstruatiei cat si de dupa terminarea acesteia, glande amintite isi intensifica activitatea pentru a produce cantitati suplimentare de secretii cu ajutorul carora sa fie eliminate din vagin eventualele bacterii carepot sa apara si sa se inmulteasca foarte mult in urma procesului de descompunere a celule descuamate si a unor resturi de tesuturi amestecate in sangele menstrual. Scurgerile de secretii vaginale sunt absolut normale si benefice, fiindca au un rol major si important in mentinerea sanatatii "pasaricii" tale. Multa sanatate!

| Crantea_Claudia_1994 a răspuns:

Posibil sa fie o răceală sau o infecție urinara

| Cazacenco_Nicoleta_2001 a răspuns:

Hey! Chestia aia albă se numește secreție vaginală și apare la fiecare femeie la o anumită vârstă. Ea poate prevesti menstruația, desigur. Legat de miros nu e nimic grav, fiecare femeie are mirosul ei specific.