| roxanaandreea a întrebat:

Hello, TPU. Sunt foarte îngrijorată. Mi-a întârziat menstruația cu mai mult de 2 saptamâni si sunt foarte stresată din cauza asta. Precizez ca ultima data cand am întreținut relații sexuale a fost la începutul lunii Ianuarie si m-am protejat, chiar si asa iubitul meu nu a ejaculat in mine, ci afara si eram si la 1-2 zile de cand imi trecuse menstruația. Recent au început sa apăra durerile de sâni dar cand doare mai tare, cand mai putin. In momentul asta mai putin. Dar menstruația tot nu vrea sa apăra. Am motive serioase sa fiu îngrijorată? Va rog sa-mi răspundeți. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ai intretinut sexul in ziua 1-a sau a 2-a imediat urmatoare menstruatiei deci mult in afara perioadei fertile NU poate exista decat o probabilitate extrem de mica de 3-5% de sarcina. In primele 5-6 zile ale ciclului menstrual o sarcina se poate forma cu totul accidental si extrem de rar. De asemenea deoarece sexul a fost protejat si in plus ejacularea s-a efectuat in afara vaginului tau, probabilitatea unei sarcini devine cu atat mai putin posibila. Teoretic se poate considera ca este IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Probabil ciclul tau menstrual nici nu este unul regulat si intr-un asemenea caz nu este vorba de intarziere ci pur si simplu este vorba de un ciclu menstrual cu o lungime mai mare parere ce pare sa fie confirmata si de aparitia durerilor care de fapt sa reprezinte simptome premenstruale. Multa sanatate.

| roxanaandreea explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc de răspuns. Ciclul meu vine de obicei cam la aceeași data, e destul de regulat. Aceasta e a treia oară cand imi întârzie de cand mi am început viața sexuală. Doar ca de data asta întârzie cel mai mult. Dățile trecute a întârziat 9 zile si 2 saptamâni. Stiu ca pe o parte e absurd sa cred ca as fi rămas însărcinată, dar tot sunt stresată pentru ca tot nu mi vine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru roxanaandreea):

Daca aceste pertubari/intarzieri persista si sunt de mai lunga durata dar si foarte diferite ca numar de zile Te-as sfatui sa lasi teama si rusinea nejustificata deoparte, sa te prezinti la un cabinet ginecologic in vederea efectuarii unei consultatii absolut necesare in asemenea cazuri deoarece este vorba de dereglari endocrin-hormonale care pot anticipa, precede chiar posibilitatea de a fi vorba de sidromul unor ovare polichistice. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ultimil act sexual a avut loc la 1-2 zile dupa menstruatie, nu poti fi gravida.