| marianaustroi a întrebat:

Buna de ce femeile insarcinate nu au menstruatie si de ce după ce nasc anuma au 40 dw zile menstruatie

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

MENSTRUATIA reprezinta eliminare ciclica/repetata a unei formatiuni numite ENDOMETRU care se formeaza in fiecare ciclu menstrual in UTER sub forma unei captuseli/tapisari a peretilor interiori. Rostul acestei formatiuni este acela de a gazdui si permite dezvoltarea OVULULUI fecundat in urma implantarii/inradacinarii acesteia in ea prin asa numitul proces de NIDATIE. Daca nu se fecundeaza ovulul atunci nu se produce nici nidatia si se va elimina endometrul prin menstruatie pentru ca ciclul urmator sa se reinceapa procesul necesar procreerii. Daca are loc fecundarea, acel ovul se va implanta in endometru acesta nu se va mai elimina deci va dispare menstruatia fiindca acel ovul implantat in endometru, va avea nevoie de 9 luni pentru a se transforma dintr-o celula ou intr-un copil la nastere. Deoarece uterul este ocupat cele 9 luni cu sarcina in toata aceasta perioada nu se mai repeta procesele care genereaza ciclurile menstruale. Acest proces va reincepe dupa nastere in momentul in care uterul isi revine in totalitate si se poate reincepe formarea unui nou endometru. Acest proces de obicei reincepe dupa 40-60 de zile dupa nastere.