| Genius8 a întrebat:

Buna ...de florii am primit o urare de la multi ani si p mine ma cheama delia. anul asta mi s-a spus ca e nume de floare. oare e adevarat? daca e adevarat de la ce vine?

Răspuns Câştigător
| darielle a răspuns:

Origine: European

Semnificatia numelui Delia: Semnificatia deriva de la floarea cu acelasi nume, dalie, planta decorativa originara din Mexic, adusa de botanistul suedez Andreas Dahl, de la numele caruia planta a fost numita Delia.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,Delia vine de la dalie, nu ai auzit de dalii? Cauta pe net.

| Zenithf a răspuns:

Este o floare numita dalie. Este o floare inrudita cu crizantema, gherghina, papadia si altele. Florile acestea fac parte din familia Asteraceae, sunt flori compuse si printre cele mai raspandite flori.
Majoritatea nectarului colectat de albine este colectat de la ele.

| kmarianak a răspuns:

Delia deriva de la dalia. Dalia se planteaza toamna, dar corola sa infloreste vara si tine pana in septembrie. Se cunosc dalii de diferite tipuri, cu flori mici, medii si foarte mari, toate viu colorate.
Daliile sunt flori perene originare din Mexic, America Centrala si Columbia.
Dalia a fost denumita dupa botanistul suedez Anders Dahl din secolul al XVIII - lea. Denumirea populara este gheorghina.