| MioaraParalescu a întrebat:

Buna,de unde pot cumpara pastila de a-2a zi si cat costa?
Trebuie reteta de la medic sau ceva?
Multumesc!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
O gasesti la orice farmacie, nu ii trebuie reteta, dar daca esti mai mica de 16 ani, nu iti va da pastila pentru ca nu este indicata...
http://www.eva.ro/......59100.html
O zi buna :)

| Violleta2022 a răspuns:

De la farmacie si nu trebuie reteta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-ai pus macar si o clipa intrebarea daca este OPORTUN/NECESAR sa folosesti pastila contraceptiva? Prin ce metoda ai stabilit tu sau ai ajuns la concluzia ca este singura posibilitate de a evita formarea unei sarcini fara sa fii consultata de un medic ginecolog. Pastila de a 2-a zi se foloseste DOAR daca in mod foarte sigur esti in situatia de a ramane insarcinata ceea ce probabil nu esti in stare sa o stabilesti deoarece o poatestabili doar medicul ginecolog. Folosirea pastilei fara recomandarea medicului ginecolog reprezinta un act IRESPONSABIL deoarece probabilitatea de a fi folosita INUTIL/FARA ROST este foarte mare. Dereglarile hormonale provocate prin folosirea IRATIONALA/INUTILA a pastilei fara recomandare medicala in unele cazuri pot provoca chiar si sterilitate. Te-as sfatui sa te gandesti de 2 ori si foarte bine inainte de a face o prostie cu urmari care pot fi dintre cele mai grave. Aceste pastile NU se folosesc pur si simplu asa "dupa ureche" cum il taie capul pe fiecare deoarece sunt produse pe baza de hormoni ceea ce le face foarte periculoase. Sa ai parte de multa sanatate dar si de putina minte!

| AllDrone a răspuns:

De la orice farmacie. Nu știu prețul, parcă e în jur de 50 de lei, așa spunea o fostă happy. Nu trebuie rețetă.