| Dana1998 a întrebat:

Deci am o problema, deci m-a durut pe jos si spatele, acum o satamana si ceva, si imi curge non-stop din vagin un lichid transparent si gros ca gelul. Si eram mereu umeda. Acum vreo 3 zile nu mi-a mai curs nimic si eram perfect uscata. Si de ieri a inceput sa-mi curga iar dar nu asa mult, dar acum e alba. Si cand fac pipi ma ustura, si urina mea e portocalie si trebuie sa fie galbena. Si luna asta nu mi-a venit menstruatia, de la ce poate fii? Raceala sau infectie? Si cat dureaza o raceala sau o infectie? Va rog ajutati-ma! Dau funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înclin să cred că este vorba de o anexită ( răceală la ovare ), dar poate fi combinată cu o infecţie ( urinară, cel mai probabil ).

Acestea NU trec dacă NU sunt tratate corespunzător.

Trebuie să mergi la medicul de familie pentru evaluare şi eventual, pentru investigaţii suplimentare ( sumar de urină, control de specialitate, etc. ) şi apoi vei primi tratamentul adecvat.

Eventual, e indicat şi un control ginecologic, unde o să-ţi facă analiza secreţiei vaginale ( lamela ) pentru a verifica dacă ai o infecţie/vaginoză.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Menstruaţia poate întârzia din diverse cauze, depinde şi de vârstă...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Infectie urinara probabil

| BonneLess a răspuns:

Este o raceala. Ai face bine sa nu mai umblii cu spatele gol si sa iti cumperi niste pantaloni cu talie inalta si niste bluze mai groase. O sa treaca, dar s-ar putea ca luna aceasta sa nu iti vina menstruatia, spune-i si mamei tale sa nu creada altceva daca nu te vede cumparand absorbante.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună Dana, familia îţi este mereu aproape ai 14 ani trebuie să treci peste, nu este nimic grav e normal să te speri ca orice fată fi optimistă oricine trece prin aşa ceva, feminin desigur.
Ai grijă şi nu te mai gândi la asta, dacă este grav du-te la un doctor ei mereu au o soluţie.
O zi bună!

| Sasha203 a răspuns:

Buna! Mai exista astfel de cazuri. se intampla multor fete care umbla mai dezbracate1 Trebuie tinut cont ca ne aflam intr-un anotimp rece cand ne putem imbolnavii foarte usor. iti recomand sa ai mai multa grija cu ce te imbraci adica sa nu iti fie frig la spate si la picioare.

In privinta problemei cu urina....Este iarna si com corpul nu transpira, nu cere prea multa apa. daca nu avem grija sa bem suficiente lichide zilnic, se mai intampla. hidrateaza-te mai mult si ao sa vezi ca in scurt timp toate revin la normal.

In legatura cu menstruatia... daca esti tanara ( nu ai specificat varsta) gen 16-19 ani, e ceva normal. Sunt anumite dereglari hormonale care produc anumite stari si cum ziceai tu acel lichid, nu trebuie sa iti faci griji. deocamdata este ceva normal. Insa ca sa scapi de orice grija, un control de rutina nu iti strica. e ceva foarte simplu. Nu doare deloc, nu trebuie sa te dezbraci, doar iti une doctorul un lichid pe burta si vede care este problema, si poate iti prescrie ceva. Si eu sunt intr-o situatie similara ( am 18) si mi sa-a spus sa nu-mi fac griji.

Revenind la partea cu urina. Daca tot te ustura cand mergi la baie, iti recomand sa faci un dus fierbinte si sa stai in apa cateva minute, sa te relaxezi si orice durere dispare. durerea de burta o poti trata cu niste pastile. Nu stiu daca pot spune marca dar sunt de fapt niste pastile pentru spasme care se pot lua si de 3-4 ori pe zi. sunt foarte eficiente si ti le recomand fara nici o problema.No-spa, se numesc! Sper sa fi fost de ajutor!