| Cocossparangeta a întrebat:

Bună dimineața, dacă am făcut sex neprotejat în ziua a 28 de ciclu fără ejaculăre în vagin, pot rămâne gravidă menționez ca am avut un contact sexual neprotejat pe data de 23 ianuarie și am luat Postinor 2, după 4 ore, și a 2 după 12 ore, și mi-a venit menstruația, în februarie, martie, și aprilie, astăzi este a 29 de zi, și încă nu mi-a venit am avut dureri de burta aseară și tensiune la sâni dar nu mi-a venit, poate să-mi întârzie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu are cum sa-ti mai vina ciclul regulat, odata ce ai luat pastila de a doua zi care este arhicunoscuta ca are efecte secundare si dereglari majore de ciclu menstrual, pe urmatorele 6-12 luni.
Atentie! In perioada asta, odata ce sunt schimbari majore hormonale, poti fii fertila in oricare zi a lunii, fiindca nu mai vine nimic planificat.

3 răspunsuri:
| Iunicu a răspuns:

Dacă ciclul menstrual nu a fost proiectat de vreun ceasornicar elvețian, atunci poate întârzia.
Ba mai mult, stresul este unul dintre motive.
Sigur există riscul de sarcină în orice contact sexual neprotejat.
Metoda calendarului este cea mai proastă dintre metodele de contracepție.
Dacă tot ai o viață sexuală te sfătuiesc să te împrietenești e cu ginecologul. Este cel mai bun prieten în sfaturile despre planing familial.

| orailibrail a răspuns:

De ce ai luat Pastila de a 2-a.zi?
Vrei sa nu mai poti face copii niciodata?

| orailibrail a răspuns:

Pasrila de a 2-a.zi provoaca infertilitate.
Efextele negarive asupra organidmului tau sunt majore