| Anemari456 a întrebat:

Bună dimineața, la 4 săptămâni și 4 zile de la contactul sexual se vede la ecografie intravaginala sacul gestional?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este DA, mai ales in cazul in care se efectueaza ecografia transvaginala.
In acest moment pe monitorul ecografului se vede/observa o sarcina intrauterina a carei viabilitate este nesigura, adica se vede bine/corect gestational existent in uter, dar in acest moment inca nu este posibila si vizualizarea fatului cu ritm cardiac. Sanatate!

1 răspuns:
| StefanChriss a răspuns:

Buna,sacul gestiational se poate vedea de la 4-5 saptamani din prima zi a ultimului ciclu menstrual, la ecografie transvaginala.