| Nusunteu1234 a întrebat:

Daca ma puteti ajuta, mi-e teama ca sunt insarcinata..de la ce pot fi intepaturile in zona vezicii urinare? Am avut contact sexual neprotejat dar a ejaculat in prezervativ, doar a introdus de cateva ori atât, credeti ca as fi putut ramane? Test voi face urm zile dar nu mai rezist pana atunci, nu am alt semn de sarcina dar si menstruatia ar trebui sa-mi vina in 5 6 zile dar nici de la ea n-am niciun semn...nu ma judecati...

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti insarcinata, nu face test inainte de 21 de zile ca il faci degeaba va iesii negativ, intepaturile le ai din cauza unei răceli ai cistită sau anexita, mergi la medic sa faci ecografie abdominala si vaginala si la ecografie se va vedea daca esti sau nu gravida dar eu zic ca nu esti, iar menstruatia este deraglata după sex ai dereglari hormonale si datorita racelii nu vine menstruatia, cum i ti va da medicul antibiotic se va reface tot organismul si vei avea ciclu, ce varsta ai?

| Nusunteu1234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani, as fi mers la ginecolog doar ca fac 18 ani in 2 luni si nu ma va primii cel mai probabil fara parinti, sexul neprotejat a fost acum o saptamana, nu va apărea pe test daca as fi sau nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Nu apare nici pe test daca ai facut sex si nici medicul ginecolog nu o sa i spuna maei tale ca ai facut sex, la controlul ginecologic se va vedea doar ca numai esti virgina. Poti merge cu o colega sau o vecina care are peste 18 ani la ginecolog daca nu vrei cu parintii, sau popate ai o verisoara mai mare decat tine sa te duci cu ea la ginecolog. Sanatate multa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Pe testul de sarcina daca il faci peste 21 de zile apare daca esti sau nu esti gravida.

| Nusunteu1234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu prietenul meu care este major se poate oare?

| dullcat a răspuns:

Buna.Asteapta sa iti vina menstruatia, pe cat cu putinta fara sa te panichezi inutil fiindca si stresul contribuie la intarzierea acesteia. Apoi, daca doresti un rezultat concludent si corect la testul de sarcina, e recomandat sa il faci la 7-10 zile dupa intarzierea menstruatiei.Ai un ciclu regulat? Mai devreme de atat s-ar putea sa primesti rezultate false, chiar daca ele toate promit rezultat precis din prima zi.Te sfatuiesc sa respecti recomandarea si sa nu cheltui banii degeaba acum cand e prea devreme.

Si da, exista risc de sarcina.Erai in perioada fertila? Responsabil este sa va protejati mereu, deoarece metoda retragerii inainte de ejaculare, nu este deloc eficienta. Explicatia mai departe:

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

| Nusunteu1234 explică (pentru dullcat):

O sa incerc sa astept si sa stau liniștita doar ca e cam greu, stau cu grija...stiu ca exista un risc dar inainte s-a curatat sa nu aiba urme oar eu nu eram la ovulație, sansele mai scad putin dar nu stiu, imi este foarte teama si sper sa nu fiu

| dullcat a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Pai mna...Gandeste-te la aceste clipe data urmatoare inainte de a face sex, fiindca e infinit mai usor sa previi decat sa te dai cu capul de pereti cautand o rezolvare.Cum s-a curatat? Trebuie sa stii ca dusul sau urinarea nu elimina sperma care putea exista pe tract.Iar perioada fertila este ziua ovulatiei plus inca 5 zile dinainte de ea.Motivul este dat de faptul ca spermatozoizii pot trai pana la 3-5 zile.Deci daca faceti sex, sa zicem cu 3 zile inainte de ovulatie, spermatozoizii vor exista inca acolo teferi si alive, in momentul in care ovarul elimina un ovul, iar cel din urma va putea fi fecundat de un spermatozoid, rezultand sarcina. Aveti mare grija, poate exista distractie si cu frumosul, responsabil, asta daca vreti.

| Nusunteu1234 explică (pentru dullcat):

Recunosc ca a fost o greșeală, si n o voi repeta dar acum nu pot schimba, si daca nu ma insel era a 4 a zi sau a 5 a dupa ziua ovulatiei

| dullcat a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Hmm, bine atunci.In principiu ar trebui sa fii ok, ramane de vazut in zilele urmatoare.Te sfatuiesc sa citesti si ce scrie mai jos, fiindca tot scenariul cu sexul inainte de menstruatie, adica dupa ovulatie, se intelege, depinde si de numarul de zile al ciclului tau menstrual (unul comun este de 28 de zile, de exemplu, dar variaza de la 21 la 35 de zile, in functie de fiecare in parte, cred ca stiai deja).

Articolul asta iti va raspunde daca poti ramane insarcinata inainte de menstruatie:

https://www.eva.ro/......78451.html

Si acesta daca poti ramane insarcinata facand sex dupa menstruatie:

https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

Take care!

| Madaxo97 a răspuns:

Înțepăturile in zona vezicii nu sunt deloc un semn de sarcină, sunt semn ca ai răcit la ovare poate, sau infecție urinară, poate ai stat cu fundul pe ciment rece sau ceva rece, sau ai băut ceva cu gheață prea multa si ai răcit acolo jos. Sarcină nu prea cred ca are cum sa fie, daca esti 100% sigura ca a ejaculat in prezervativ si nu a ajuns niciun strop in vagin.

| sofisis a răspuns (pentru Madaxo97):

Te contrazic. Eu am avut intepaturi in sarcina.

| Nusunteu1234 explică:

Am facut un test de sarcina si e negativ pot sa ma incred in el macar 80%?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Daca au trecut 21 zile de la contactul sexual poți sa te încrezi in test 100%

| Nusunteu1234 explică (pentru Madaxo97):

Nu...a trecut o saptamana

| Madaxo97 a răspuns (pentru Nusunteu1234):

Mai fa unul peste 2 săptămâni atunci, in acela poți sa te încrezi 100% daca iese negativ