| Academy a întrebat:

dragilor! O intrebare banala am si eu si as dori cat mai multe raspunsuri de la cei cu experienta. Este adevarat ca la dezvirginare este posibilitatea mai mare sa se rupa prezervativul? Daca da, preventiv, ar fi bine sa ai contact sexual in perioada cu fertilitate scazuta? Si inca o intrebare: spre exemplu, la mine menstruatia dureaza cam 9 zile, perioada de fertilitate scazuta se calculeaza de cand se termina aceste 9 zile sau 7 cat este normal? Multumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vaginul fetei este pregatita corespunzator prin preludiu sau prin petting si se umezeste suficient,(daca nu se va folosi obligatoriu un lubrefiant) si se instaleaza relaxarea muschilor vaginali, te asigur ca nu se va rupe prezervativul.Da s-ar putea incerca/ar fi indicat ca dezvirginarea sa se produca intro perioada de fertilitate scazuta.Perioada cea mai sigura ar fi cu cateva zile (3-4) inainte de menstruatie.Perioadele de fertilitate scazuta pot fi calculate in functie de lungimea ciclului menstrual, indirect.Se stie ca ovulatia se produce cu 14 zile inainte de ziua inceperii menstruatiei. Stiind acest lucru iti poti determina perioada ta fertila care incepe cu 4-5 zile inainte de ziua de ovulatie si se mai adauga 1-2 zile dupa.In consecinta perioada fertila este de 6-7 zile, iar restul zilelor unui ciclu menstrual reprezinta cele 2 perioade cu fertilitate redusa una inainte de ovulatie de obicei mai scurta si una de dupa ovulatie considerata mult mai sigura deoarece in ultima saptamana de dinaintea menstruatiei teoretic instalarea unei sarcini este exclusa.

| Rainmaker a răspuns:

Buna Academy.
Recomandabil este ca atunci cand ai de gand sa-ti incepi activitatea sexuala, sa fii foarte excitata.Depinde mult si de experienta partenerului.Cat despre prezervativ, solicita si tu partenerului achizitionarea unei marci cat mai buna, cat mai scump pentru ca nu vreau sa fac publicitate gratuita si sa dau nume.Ruperea prezervativului este rara dar desigur, nu imposibila.Partenerul ar trebui sa-si dea seama ca i s-a rupt "jucaria".Se simte.
Cat despre perioada cu cea mai scazuta fertilitate, depinde de la persoana la persoana.iti recomand sa-ti faci un carnetel si timp de cateva luni sa-ti masori cu un termometru temperatura intra-vaginala.Perioadele cu cea mai scazuta temperatura reprezinta perioadele cele mai infertile.Ramai totusi la varianta cu prezervativul de calitate. Cunosc o multime care au ramas insarcinate urmand calendare.
Bafta si sper sa fie un succes prima ta incercare.Crede-ma, conteaza!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Rainmaker):

Dupa ovulatie temperatura bazala ramane ridicata undeva in jurul valorii de 37 de grade si ramane asa pana in preziua urmatoarei menstruatii.Si cu toate acestea, perioada de 8-9 zile de dinaintea menstruatiei este teoretic cea mai sigura perioada NEFERTILA cand instalarea unei sarcini este teoretic socotita ca fiind IMPOSIBILA (in cazul unui ciclu regulat). Deci afirmatia ta cu temperatura cea mai scazuta si perioada nefertila este o aberatie.Imi poti indica unde ai gasit informatia?

| ionutzandrey a răspuns:

Dai bai cu o crema aluia si ia.ti un durex si o sa fie bine happy