| Anamaria6384 a întrebat:

După cât timp anticoncepționalele își fac efectul împotriva sarcinii? Mentionez ca am început sa le iau din a 25 a zi a ciclului.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea primei pastile anticonceptionale este recomandat ca sa se faca in prima zi de menstruatie. In cazul in care nu s-a putut folosi in prima zi a ciclului menstrual, prima pastila AC se mai poate folosi in urmatoarele 4 zile, adica pana in a 5-a zi de menstruatie/a ciclului. Daca pastila AC este administrata dupa cea de-a 5-a zi a ciclului eficienta metodei este nesigura fiindca exista posibilitatea de a se forma sarcina chiar si in cazul in care administrarea pastilelor este facuta ''ca la carte''. Daca se rateaza primele 5 zile ale ciclului in acel caz se asteapta inceperea urmatoarei menstruatii. In cazul prezentat de tine NU se poate face nicio estimare adica : nici daca si nici in ce proportie va fi sau nu va fi eficienta metoda contraceptiva. Cel mai bine ar fi sa renunti sa le folosesti in continuare fiindca NU ai nicio garantie ca vei fi protejata. Cel mai probabil ai inceput sa folosesti aceste pastilele AC dupa capul tau si nu in urma recomandarii unui medic ginecolog fiindca altfel nu se explica faptul ca ai inceput sa le folosesti complet aiurea. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Trebuiau luate in prima zi de ciclu. Ca sa fii sigura de protectie ia-le 7 zile inainte de ceva.