| Crissbaby a întrebat:

In cat timp isi face efectul anticonceptionalele Rigevidon?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SPER că ţi-au fost PRESCRISE de medicul ginecolog şi NU le iei "după ureche"!

De asemenea, bănuiesc că vrei să întrebi la cât timp după prima administrare va interveni efectul contraceptiv pentru ca să poţi face sex fără prezervativ...

SCRIE şi în Prospect! Mă tot gândesc de ce nu-l citiţi!?! :(

"3. Cum să luaţi Rigevidon 21+7 :
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doza zilnică este de un drajeu.
Trebuie să încercaţi să luaţi pilula aproximativ la aceeaşi oră, în fiecare zi. Vi se va părea mai uşor să o luaţi fie seara târziu, fie dimineaţa devreme.
Înghiţiţi fiecare drajeu întreg, cu o cantitate suficientă de apă, dacă este necesar.
Fiecare cutie de Rigevidon 21+7 conţine 1 blister a 21+7 drajeuri sau 3 blistere a 21+7 drajeuri.
Un blister conţine 21 drajeuri albe şi 7 drajeuri maro. Drajeurile maro nu conţin hormoni – numite mai jos comprimate placebo.
Urmărind direcţia indicată de săgeata inscripţionată pe blister, trebuie să luaţi câte un drajeu în fiecare zi timp de 21+7 zile, până când blisterul este gol.
În timpul celor 7 zile când luaţi drajeurile de culoare maro, în ziua 2 sau 3, veţi avea o sângerare asemănătoare cu sângerarea menstruală, adică ciclul dumneavoastră lunar.
În continuare, începeţi următorul blister – chiar dacă sângerarea nu s-a oprit. Cât timp luaţi corect Rigevidon 21+7, veţi începe întotdeauna fiecare nou blister în aceeaşi zi a săptămânii şi întotdeauna veţi avea ciclul lunar în aceeaşi zi a lunii.

Începeţi prima cutie - Când nu s-au utilizat contraceptive orale în timpul ciclului precedent :
Luaţi primul drajeu în prima zi a menstruaţiei. Aceasta este prima zi a ciclului dumneavoastră – ziua când începe sângerarea menstruală. Urmăriţi direcţia indicată de săgeată şi continuaţi să luaţi un drajeu pe zi, până când blisterul este gol.

Dacă începeţi în ziua 2-5 a ciclului menstrual, trebuie să folosiţi şi o altă metodă contraceptivă, cum este prezervativul, pentru primele 7 zile de utilizare a drajeurilor, dar această regulă se aplică numai pentru primul blister." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_556_20.02.08.pdf?anmPage=1325&ID=26506

Toate cele bune!