| Anonim075162839401 a întrebat:

Buna,dupa intarcarea bebelusului (bebelus de 4 luni)menstruatia mi-a aparut dupa 2 luni pe data de 7 octombrie, am avut relatii neprotejate cu sotul dar nu a ejaculat niciodata in mine, acum luna noiembrie nu mi-a aparut, am facut un test de sarcina dar a iesit negativ.Pot fi totusi insarcinata sau este inca neregulat dupa nastere?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Este demomstrat stiintific si medical ca o sarcina se poate forma doar in cazul in care sexul se finalizeaza cu ejacularea spermei in vagin si acest lucru se produce in cele 4-5 zile apartinatoare perioadei fertile. Deoarece sotul sustine ca este capabil sa-si controleze ejacularea probabilitatea de a fi insarcinata nu ar trebui sa existe sau in orice caz, este foarte mica. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect, si/sau valid/valabil, acesta se efectueaza doar dupa trecerea a mimim 7 zile de la data la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia, sau in cazul unui ciclu menstrual regulat dupa trecerea a minim 21 de zile de la daca calculata a ovulatiei. Orice test de sarcina efectuat mai devreme va avea intotdeauna un rezultat eronat, gresit fiindca in urina nu va exista continutul minim detectabil de hormon hCG. Bineinteles ca poti fi insarcinata fiindca ciclul tau menstrual s-a reactivat cu 2 luni in urma. Multa sanatate!

| Anonim075162839401 explică (pentru corbulalbrosu):

Am incetat sa alaptez bebelusul la 2 luni, cand bebele a implinit 4 luni mi-a venit prima menstruatie dupa nastere sau cum se spune dupa curatire, deci o singura data am avut menstruatie, bebelusul acum are 5 luni si 8 zile, luna octombrie cand mi sa inceput ciclul a durat cam 4-5 zile, apoi la sfarsit de luna iarasi am avut vreo 3 zile niste scurgeri dar foarte usoare. Dupa calculele mele ciclul pe luna asta il astept tot pe 7 sau pe 8 si iata ca nu vine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

De obicei dupa trecerea a 2 luni fata de momentul nasterii, organele reproducatoare feminine reintra in functiune prin producerea de ovule. In consecinta se recomanda ca dupa nastere contactele sexuale sa fie mereu protejate cel putin pana dupa a 2-a menstruatie. Unul dintre ovarele tale a produs primul ovul cu 2 saptamani inaintea menstruatiei din luna octombrie insa data acelei ovulatii ar fi fost imposibil de stabilit fiindca a urmat dupa o nastere. Chiar si a 2-a ovulatie cea produsa in luna octombrie cu greu se putea anticipa/calcula din acest motiv sexul ar fi trebuit sa fie protejat pentru a se evita orice surpriza. Totul depinde de capacitatea sotului de a-si controla ejacularea pentru a se produce din nou menstruatia. Multa sanatate!

| Anonim075162839401 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci posibil sa fiu insarcinata si am facut testul mult prea devreme? Cins sa repet testul? Merci anticipat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Asa cum am precizat in primul raspuns, pentru a obtine un rezultat corect, testul se efectueaza doar dupa ce se realizeaza concentratia minim detectabila de hormon hCG in urina. Un rezultat absolut sigur cu o preciziedepeste 98% privind existenta unei sarcini se obtine doar printr-o analiza de sange beta-hCG, efectuat intr-un laborator de analize medicale contra unei sume de 35-40 de lei. Se poate efectua dupa trecerea a minim 9-10 zile de la ultimul contact sexual. Testul pe baza de urina se face dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei deoarece aceasta data ar reprezenta teoretic a 22 zi de dupa o posibila fecundare a ovulului. Te-as sfatui daca ai posibilitatea sa-ti faci testul pe baza analizei sangvine deoarece rezultatul este absolut sigur/corect.

| Anonim075162839401 explică (pentru corbulalbrosu):

Merci mult de raspuns!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este un ciclu neregulat, iar daca testul l-ai facut dupa 14 zile de la actul sexual si a iesit negativ, inseamna ca nu esti insarcinata!
Mai ales ca nu a existat ejacularea.
Totusi, nu strica sa ceri sfatul unui medic, fie el si de familie...
O zi buna happy

| mihai69 a răspuns:

Testul de sarcină trebuie repetat la 21 de zile de la data raportului presupus fecundant. Altfel rezultatul primului test e incert, acesta fiind făcut cam devreme.
Dar e relativ puțin probabil să fii (iar) însărcinată.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat niciodata in tine, inseamna ca nu poti fi gravida.

| Anonim075162839401 explică (pentru Emilian65):

Uite ca si azi am facut inca un test si tot negativ a iesit, nu stiu ce sa cred, atunci de ce nu mi apare inca oare? Ma ingrijorez