| Patricia2016 a întrebat:

Bună fetelor, sunt nouă pe site și am și eu o întrebare. În data de 29.11. 2015 am născut un băiețel. Am alăptat aproximativ o lună. De la jumătatea lunii ianuarie am reluat relațiile intime cu sotu. Doar două dintre relații au fost protejate. În celelalte relații a ejaculat în mine. Mi-am făcut un test de sarcină care a ieșit negativ. M-am mai liniștit pe moment crezând ca dacă încă nu mi.a venit menstruația nu pot să rămân însărcinată. Acm în data de 16 am avut două pete de sânge de culoare roz deschis. Nu știu dacă este menstruație sau s-a fixat sarcina deoarece dupa 2 ore mi-a curs sânge asemănător cu menstruația. M-a ținut 4 zile dar curgea foarte puțin și de culoare roșu aprins și foarte lichid. Pot să fiu însărcinată? Este posibil să rămâi însărcinată după 2 luni de la naștere dacă nu alăptezi și nu ti-a venit menstruația?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta poti ramane insarcinata in conditiile spuse de tine. Cum stii, prima menstruatie dupa sarcina este precedata, cu aproximativ 14 zile, de o ovulatie. Daca faci sex neprotejat in momentul acelei ovulatii, vei ramane insarcinata si menstruatia nu va mai aparea. Totusi, tu nu stii daca acea sangerare nu a fost totusi menstruatie. Inteleg ca nu ai facut nici un test de sarcina corect (din prima urina de dimineata, dupa minim 21 de zile de la ultimul contact neprotejat sau dupa minim 7 zile de la aparitia sangerarii). E bine sa faci un test de sarcina corect si apoi sa te prezinti al ginecolog.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

""Dupa nastere, ovarele tale vor elibera un ovul inainte de prima menstruatie. Aceasta inseamna ca poti ramane din nou gravida, chiar daca inca mai alaptezi. Daca nu-ti doresti un alt copil imediat, este recomandat sa folosesti o metoda de contraceptie cat mai repede din momentul in care ai reinceput sa ai rapoarte sexuale, adica dupa 6 saptamani cand este indicata reluarea activitatii sexuale."" Probabilitatea de a ramane insarcinata dupa 6-8 saptamani exista chiar daca sansele de a avea ovulatie in primele 6 saptamani de la nastere sunt foarte scazute.https://www.reginamaria.ro/......-cmsid-403 Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| buzeduulci a răspuns (pentru Emilian65):

Mai bine taci si documenteaza-te!