| mariaioana_2764 a întrebat:

e prima oara cand postez o intrebare happy.insa am vazut k multi si-au gasit raspunsurile la intrebari cu ajutorul vostru.am o problema... mi-am inceput viata sexuala acum 2 saptamani.(am 17 ani jumate).totul a fost bine.insa cand am facut-o a 3-a oara am avut disconforturi in timpul actului sexual ( adica am avut usturimi ) (trebuie sa mentionez k nu am folosit prezervativu )...si nici nu am simtit mare placere.se poate sa am vreo infectie? prietenul meu si-a facut analizele chiar inainte sa avem contactu sexual si nu avea nimic.(me refer la boli cu transmitere sexuala) insa inainte sa am contact sexual aveam niste scurgeri vaginale si mancarimi cam ciudate. dar profa de bio mi-a zis ca sunt normale.si trec.nu mai tin bine minte ce a zis exact.numa k nu ii ceva de care sa imi fac griji.insa mi-e frica.+ k nu pot sa le zic parintilor saa duca la ginecolog k ei cred ca ink sunt virgina si nu sunt de acor cu relatia dintre mine si prietenul meu. va rog. daca ma puteti ajuta cu un sfat sad

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie, nu neaparat luata de la partenerul tau. Mai degraba aveai dinainte o infectie si in timpul contactului sexual, ati antrenat agentul cauzal (bacterie sau Candida) in vagin.
Nu ai cum sa stii cauza pana nu ajungi la ginecolog. De altfel este foarte important sa te duci la ginecolog o data ce ti-ai inceput viata sexuala. Singura problema este sa gasesti un ginecolog care sa vrea sa te consulte fara un parinte, deoarece esti minora si e interzis prin lege. Oricum, de-ar fi sa te omoare ai tai, tot e mai bine sa le spui ca sa beneficiezi de consult ginecologic decat sa amani.

| CevaNormal a răspuns:

Buna, cu partea discomfortului e ok, e ceva normal, cu chestia ca nu prea ai simtit placerea tot e normal, inca nu esti dezvoltata bine, uterul e inca micut, si necesita timp. Sa stii pe viitor, ca o sa mai am inca probleme, adica discmforturi, nu o sa mearga chiar bine, dar in final trebuie sa ai rabdare ca e ceva normal.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar trebui să folosiţi prezervativul dacă nu sunteţi pregătiţi pentru o sarcină.
Zici că ai avut usturimi în timpul actului sexual... Cu lubrifierea cum staţi? Aţi avut răbdare? Aţi avut un preludiu bun? Dacă ai avut senzaţia aceea doar în timpul actului sexual propriu-zis şi nu şi în rest e posibil să fie din cauză că nu erai suficient de lubrifiată. Un alt avantaj al prezervativului este faptul că e lubrifiat şi face penetrarea mai uşoară şi actul sexual mai plăcut.
E posibil şi să fi avut tu vreo boală şi să i-o fi dat şi lui. Asta poţi să afli dacă mergi la ginecolog pentru analize. La vârsta pe care o ai poţi merge şi fără părinţi la ginecolog, doar că îţi trebuie bani pentru consultaţie. Oricum ar trebui să mergi periodic la ginecolog acum că ţi-ai început viaţa sexuală.

| frumusica80 a răspuns:

Buna nu vreau sa fiu indiscreta dar... pote anainte sa ancepeti sa faceti dragoste pote s-a jucat un pic cu degetele si a avut un pic de microbi si te-ai infectat un pic. Sau pote faci alergie de la prezervativ multe femei au acest fel de alergie, sau ai un pic de ciuperca care te deranjeaza. dar sfatul meu este sa mergi la un ginecolog nu cu mama, cu prietenu tau daca vrei si totul va fi bine.scucces pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se mai intampla cand nu te uzi si te poate ustura foarte tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca te poti duce si singura la medicul tau de familie si el iti da trimitere la ginecologie, acolo nu trebuie sa mergi cu mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poti prezenta la medic singura, in cazul unul trtament eronat medicul raspunde.