| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am început viața sexuală de curând, am avut câteva contacte sexuale, dar am o problema. Ultima oară în timpul actului sexual, pe penisul iubitului meu a rămas o secretie alba, grunjoasa dacă îi pot spune, ideea este ca nu are miros neplăcut, nu prezint mâncărimi, usturimi sau ceva ce ar putea da semne de o infecție.Un sfat, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Lichidul asta se numeste LEUCOREE-
SfatulMedicului.ro›
Dictionar Medical›
Leucoree

Reprezinta o scurgere vaginala nesangeranda. Leucoreele, cunoscute sub denumirea de pierderi albe sau de pierderi vaginale, se manifesta printr-o crestere exagerata a secretiilor genitale normale. Acestea sunt scurgeri de glera cervicala, fie fiziologice (in momentul ovulatiei, de exemplu), fie patologice (care atesta o infectie a cailor genitale). Ele sunt mai mult sau mai putin abundente, fluide sau groase, albe sau colorate, uneori cu miros dezagreabil. Sunt insotite adesea de o iritatie locala, de arsuri, de mancarimi si de dureri in timpul raporturilor sexuale. De cele mai multe ori sunt de natura infectioasa: infectia vulvei, a vaginului, a colului uterin, a uterului, a trompelor lui Fallopio. Tratamentul antibiotic, care difera dupa agentul infectios, trebuie sa fie suficient de indelungat, uneori repetat. Examinarea si tratamentul simultan al partenerului sexual sunt obligatorii. Leucoreele sunt sensibile la tratament, dar ele recidiveaza frecvent. Prost ingrijite, ele pot fi responsabile de o sterilitate si predispun la cancerul colului uterin.
Sinonim: pierdere vaginala, pierdere alba. Apropo cati ani aveti voi?

| Evolettee a răspuns (pentru untu):

Nu cred ca este vorba de o infecție, am 17 ani.

| untu a răspuns (pentru Evolettee):

Trebuia sa astepti sa faci 18 ani, sa te mariti si apoi poti sa faci ce vrei chiar si dragoste si sex! Ai facut un pacat grav fata de bunul Dumnezeu!

| Evolettee a răspuns (pentru untu):

La 18 ani te măriți/însori tu? Sau chiar dacă o faci la 18 ani, tot nu ești însurat sau măritat deci tot este un păcat fata de Dumnezeu. Chestia asta se face când se simte nu este o regula!

| untu a răspuns (pentru Evolettee):

Nu e pacat sa fii singur chiar daca nu ai o relatie cu o fata! daca nu ai gasit o fata/femeie cu care te insori de la varsta de 18- 60 de ani, te retragi la manastire si te calugaresti!

| Evolettee a răspuns (pentru untu):

Fiecare avem gândiri diferite

| FoxyM a răspuns:

Salutare! In timpul actului sexual este normal ca secretia sa isi schimbe putin proprietatiile la fel ca in descrierea data de tine! Daca nu prezinta miros, usturime si mancarime este foarte bine si nu ai o posibila infectie.Incearca pe viitor un gel de curatare intima! Meriti"a doua sansa"

| P4rAd0x a răspuns (pentru FoxyM):

Nu vad de ce ar folosi un astfel de gel, din simplul fapt ca acel lichid tocmai pentru asta e facut, sa curete natural zona respectiva. big grin

| FoxyM a răspuns (pentru P4rAd0x):

Gelul intim este pentru curatarea exterioară a zonei geniale, nu pentru a fi introdusă în această zonă, pentru interior ajuta la curatare secretia.

| P4rAd0x a răspuns:

Buna. Este perfect normala chestia asta, nu ai pentru ce sa-ti faci griji. Se numeste leucoree lichidul respectiv si poate fi alb sau transparent, iar totul este perfect ok cat timp este in limite si cantitati normale.

| Evolettee a răspuns (pentru P4rAd0x):

Ideea este ca nu este doar alb, ci are o anumita consistenta, grunjoasa.

| P4rAd0x a răspuns (pentru Evolettee):

Asa este normal sa fie.

| CautFilmHorror a răspuns:

Zi sa se spele