| Irimie_Gabriel_1996 a întrebat:

Buna
este ok daca la 14 ani am penisul de 16cm?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

OK pentru ce? Ca la 14 ani il folosesti doar pentru pipi, asa ca, nu-i relevanta masura... pentru nimic.

| Irimie_Gabriel_1996 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma cunoștință in fine, nu mai is virgin de la 13 ani
Dar mno asta e

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur organismul tau va continua procesul de dezvoltare si in urmtorii 2-3 ani si din acest motiv se vor produce modificari probabil destul de importante care vor avea efecte privind atat dezvoltarea ta in ansamblu, cat si strict doar a penisului tau. Din acest motiv intrebarea ta este destul de inutila in acest moment fiindca nimeni nu poate anticipa in ce masura te vor afecta toate schimbari uurmatoare inevitabile. De multe ori sunt prezentate marimi probabil doar pentru a epata, fiindca "sfideaza" atat realitatea cat si corectitudinea si precizia masuratorii efectuate. S-a stabilit prin masuratori concrete si corecte, efectuate de catre medici, cercetatori sau experti in cadrul unor experimente si studii de marketing facute la cererea diversilor producatori de prezervative, ca statistic exista anumite dimensiuni "medii" ale penisului. A reiesit ca marimea este destul de diferita si este in functie de rasa si arealul locut de diverse populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73cm, deci una foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te incadrezi deja si tu. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat in cazul fiecarui barbat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea acestuia de a reusi sa-si controleze ejacularea. Doar asa poate fi intretinut un act sexual suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca acesta nu poate fi mentinut in stare erecta suficient de mult timp, incat femeia/partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfacuta. Mullta sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este ok.

| antonimilk a răspuns:

Logic că e super plus că până la 17-19 mai crește.
Mănâncă sănătos, fa sport.

| EduardEdyP a răspuns:

E ok. Posibil sa mai crească până la 17 cu 1cm. Dar media e de 15-19cm