| iuliabibu a întrebat:

Buna ...eu iau antibaby pille si luna trecuta nu a venit ciculul plus ca am intarziat pastilele iar luna asta inca nu a aparut menstruatia. daca nu apare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia ti-a intarziat in timp ce luai contraceptive, exista doua posibilitati:
1. esti insarcinata (asta inseamna ca nu le-ai luat corect)
2. nu ai respectat ora fixa si pastilele te-au imbolnavit grav. Contraceptivele au hormoni, trebuie luate la ora fixa (cu o abatere de maxim 15 minute). Nu zic ca nu ti se poate intampla o data la cateva luni sa ai abateri mai mari, dar e bine sa se intample cat mai rar.
Foarte important: nu incepe o noua folie fara sa te vada ginecologul care iti supravegheaza tratamentul. daca esti bolnava, asta va agrava serios problema. daca esti gravida, il va imbolnavi pe bebelus.

3 răspunsuri:
| Lummy a răspuns:

E posibil da iti intarzie de la pastile, sa ti se fi dat organismul peste cap...totusi i-a un test

| Summer a răspuns:

Pai cam da. Vezi tu cand le termini trebuie sa vina dupa 3 4 zile. Dar ai facut pauza aia de 7 zile?

| Summer a răspuns:

Totusi ia`ti un test de sarcina. Cel mai ieftin de 3 4 lei. Nu are rost sa pierzi timpul. Trebuie sa stii bine ce si cum e.