| zuzu a întrebat:

Hello everybody. Am o mica/mare problema. Luna trecuta am avut parte de un contact sexual neprotejat dupa menstruatie. Totul a fost bine. Nu s-a terminat intravaginal dar. Am o problema, mi-a intarziat menstruatia cu 10 zile. Nu am nici un simptom ca si cum as fi insarcinata. De cateva zile a aparu si acel lichid alb care apare ddinaintea menstruatiei dar aceasta inca nu a venit. De obicei in ziua in care vin ma doar bburta foarte tare. Lucru care acum inca nu s-a intamplat. Precizez si ca luna trecuta am fost racta tare si am luat antbiotice. Si a mai fost si schimbarea de program cum am termnat a12-a, si e stresul penttru bac plus panica pentru lipsa menstruatiei. Deja ma obsedeaza ganul asta si nu prea stiu ce sau cum sa fac. Care ar putea fi cauza pentru care intarzie atat?

Daca a aparut acel lichid alb, este vreo sansa sa fiu insarcinata?

Inca nu m-am hotarat sa merg la medic sau sa fac vreun test pentru ca inca sper sa fie vreo intarziere.
Scuzati ortografia dar am autocorectare la laptop si nu stiu sa o scot.

16 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina. E vreo 10 lei si-n doua minute ai raspunsul. Si pe viitor nu mai intretine relatii sexuale neprotejate. E ca si cum ai juca la Loterie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici ca sa ramai insarcinata. Dupa 5-7 zile dupa contactul sexual, daca nu ai sangerat putin, inseamna ca nu esti insarcinata. Sangerarea aceasta arata ca ovulul s-a prins, ca sa zic asa.
Poate ai racit putin si de asta intarzie:-)

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

Nu am sanggerat deloc. Dar e pposibil sa intarzie asa de mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu):

Orice este posibil! Ori ai vreo dereglare hormonala, ori ai racit putin!
Pentru orice caz, ai putea sa faci un test de sarcina.

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

Ma cam tem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu):

Incearca sa-ti faci un test de sarcina, daca te va calma...macar sa sfii ce se intampla.sad

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

O sa faca asta cat de curand dar. Doar de curiozitate. Ziceai de o sangerare, daa n-a avut loc, e posibil sa se mai intmple ceva? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu):

Pai daca nu a avut loc, inseamna ca ovulul nu s-a prins si asta ar insemna ca nu esti.

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fie bine. Mutumesc de ajutor!
Dar mai am o intrebare. Daca poate intarsia de lao raceala. RAceala comuna sau. Raceala la ovare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu):

Normal, raceala la ovare...
Ca cea comuna nu are prea mari legaturi.
Si mie mi s-a intamplat ceva de genul, trebuia sa-mi vina intr'o sambata si vineri am stat undeva pe ciment, rece...si nu stiam de ce a doua zi nu imi mai venea.
E cel mai bine cu un test de sarcina, ca sa stii ce ai de facut din timp si oentru orice eventualitate sa te calmezi:-)

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

Hmm asa ar trebui dar tare ma tem de rezultat. Dar. Raceala la ovare, se simte? Adica. Nu prea stiu cum e. Doare? Sau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu):

Da, se simte. E ca o intepatura, uneori o intepatura destul de profunda.

| zuzu explică (pentru anonim_4396):

Aaaa inteleg.

| lory966 a răspuns:

Sunt sanse, dar foarte, foarte mici... happy big grin :*

| madalin150 a răspuns:

Buna! In general sunt sanse mici sa ramai dupa menstruatie insa nu deloc, a cata zi dupa menstra ai avut contact sexual? Mentruatia ta este neregulata? Ar fi indicat sa iti ei un test sa stai mai linitita. Stii in timpul contactului neprotejat chiar daca nu se termina in tine tot poti ramane, pentru ca in timpul contactului este secretat un lichid cu rol de lubrefiere care de cele mai multe ori poate contine spermatozoizi, iar acesta in organul unei femei poate sa traiasca pana la 4/5 zile. Nu vreau sa te sperii insa tinete de scoala. Ai grija de tine!

| zuzu explică (pentru madalin150):

In ultima zi de menstruatie, in a2-a si si in a2-a dupa.big grin Vine aproximativ la aceeasi data..Cu intarzieri de 2.3 zile. Asta e ideea ca am planuri de facultate.