| EvaTramell a întrebat:

Eu iau anticonceptionale de aproape o luna. Am avut contact sexual desigur protejat. Si acum am terminat cele 24 de blistere si am inceput sa iau alea 4 zile de placebo sau cum se zice. Am citit in prospect ca trebuie sa iti vina ciclu in alea 4 zile. Dar eu azi le-am luat ultima si nu mi-a venit. Mi-am facut test si nu sunt insarcinata. E posibil sa imi intarzie din cauza medicamentelor? nu am mai avut contact sexual de 2 ani. acum cateva saptamanii a fost prima data dupa 2 ani...Stiu, pare mult. Normal mie ciclu trebuie sa imi vina saptamana asta doar ca in aceste 4 zile de placebo sau cum le zice nu mi-a venit. Am motiv de ingrijorare. Ps : Am 20 de ani!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Uneori, menstra poate să întârzie ( din diverse cauze )...
Poate fi vorba chiar de o reacţie adversă la AC!

"În timpul celor 4 zile în care luaţi comprimate placebo, de culoare albă, (zilele de placebo), trebuie să înceapă sângerarea (aşa numita sângerare de întrerupere). Aceasta începe, de obicei, în ziua a doua sau a treia după ultimul comprimat activ YAZ de culoare roz-deschis. Odată ce aţi luat ultimul comprimat de culoare albă, trebuie să începeţi cu următorul blister, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu. Aceasta înseamnă că trebuie să începeţi fiecare blister în aceeaşi zi a săptămânii şi că sângerarea de întrerupere trebuie să apară în aceeaşi zi a fiecărei luni.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, YAZ poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
În continuare este prezentată o listă de reacţii adverse care au fost asociate cu utilizarea YAZ:
Reacţii adverse frecvente (pot fi afectate între 1 şi 10 persoane din 100):
- tulburări ale ciclului menstrual, cum sunt ciclurile menstruale neregulate, absenţa ciclurilor menstruale" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_883_14.07.08.pdf?anmPage=1297ID=25931

Dacă menstra nu vine în 2 luni consecutive, atunci, cel mai probabil, este vorba de o sarcină.
În acel caz, NU mai începi altă folie/cutie, faci 2 teste de sarcină corecte şi mergi la un control ginecologic în cele 4 zile în care iei placebo!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta putin si te vei lamuri singura. Anticonceptionalele erau in termenul de garantie?